Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Kamienica wyróżniona przez prezydenta Wrocławia

Kamienica wyróżniona przez prezydenta Wrocławia

Ivon

Zabytkowa kamienica Marcinkowskiego 8 we Wrocławiu odzyskała swój dawny blask. Ta perełka secesyjnej architektury przeszła gruntowną renowację dzięki Spółce AdCapital. Deweloper i jednocześnie inwestor z precyzją odrestaurował kamienicę, zwracając uwagę na najmniejsze detale i ponad stuletnią historię obiektu, łącząc tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Kamienica Marcinkowskiego 8 została wybudowana w 1902 roku na zlecenie znanego jubilera i złotnika J. Schlossarka.

Jego wyroby do dziś znajdują się w kolekcjach wielu koneserów sztuki oraz w zbiorach Wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Prace nad restauracją zabytku skoncentrowano na odtworzeniu pięknych, architektonicznych detali, secesyjnej ornamentyki i zdobień, zarówno wnętrza budynku jak i na zewnętrznej elewacji.

Modernizacja polegała na przygotowaniu nowej izolacji fundamentów i ścian zewnętrznych, instalacji wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej, struktury i poszycia dachu i poddasza. Stalowa konstrukcja klatki schodowej została oczyszczona, odnowiona oraz zabezpieczona przeciwpożarowo i antykorozyjnie. Wymieniono drzwi i okna, a oprawę stolarską zapewnił profesjonalny wykonawca zaangażowany wcześniej w rewitalizację imponującego Dworca PKP we Wrocławiu.

Kamienica robi wrażenie imponującym holem, przestronną, doświetloną światłem dziennym klatką schodową, pięknymi, ręcznie kutymi balustradami czy wreszcie oryginalnymi płytkami ceramicznymi, drewnianymi framugami drzwi, poręczami i stopniami schodów. Zrekonstruowane zostały wszelkie oryginalne elementy dekoracyjne wewnątrz i na zewnątrz budynku, w tym płyciny, pilastry i gzymsy.

Kamienica przy ulicy Marcinkowskiego 8 to przykład połączenia historycznej harmonii z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. W trosce o komfort mieszkańców inwestycja została wyposażona w funkcjonalną i przestronną windę. W ofercie znajduje się 15 apartamentów o metrażach od 47 do 151 metrów kwadratowych, o wysokości stropów sięgających nawet 3,5 m. Apartamenty mają balkony oraz loggie, z wyższych pięter widać z nich wybrzeże Odry oraz Halę Stulecia.

Odrestaurowana kamienica Marcinkowskiego 8

Inwestycja została wyróżniona w jubileuszowej, XXV edycji konkursu „Piękny Wrocław”, do której mieszkańcy zgłosili 52 propozycje. O tym, co zostanie nagrodzone, decyduje wybierana co dwa lata kapituła, w skład której wchodzą: architekt miasta, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia przyznał podczas gali wręczenia nagród, że w przestrzeni Wrocławia powstało wiele obiektów, gdzie połączyły się talenty projektantów oraz aspiracje inwestorów i wykonawców. Jego zdaniem konkurs pokazuje, że na Dolnym Śląsku powstaje coraz więcej obiektów w dobrej klasie.

Prace nad projektem budowlanym prowadziła pracowania ARCUS Stefana Zalewskiego, za nadzór autorski, zamienny projekt budowlany i projekt wykonawczy odpowiadała pracownia projektowa Panda Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma AIM Engineering. Sprzedaż apartamentów prowadzi Spółka Immobillo Group. Inwestorem i deweloperem inwestycji jest firma AdCapital.