Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Kamienica Ordynacka dostojna jak za czasów Grabskiego

Kamienica Ordynacka dostojna jak za czasów Grabskiego

Ivon

Odrestaurowana Kamienica Ordynacka w Warszawie znów zachwyca widokiem, tak jak w czasach międzywojennych, gdy mieszkał tu premier Władysław Grabski. Odnowioną elewację kamienicy zdobią znów historyczne ornamenty w kształcie wieńców laurowych, nawiązujące do herbu rodziny Krasińskich.

Neoklasycystyczna pięciopiętrowa kamienica na rogu ulic Okólnik i Ordynackiej została zbudowana w 1912 roku na zlecenie księżnej Ludwiki Czartoryskiej, według koncepcji warszawskiego architekta Henryka Juliana Gaya, autora projektu Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Kamienica łącznie z biblioteką i domem Lubomirskiej stanowiły całość. Budynek ten był wtedy jednym z największych i najbardziej eleganckich warszawskich obiektów.

– Kamienica Ordynacka, jako jeden z nielicznych budynków w stolicy przetrwała zawieruchę wojenną i ocalała w niemal niezmienionej formie. Przez długi czas była zaniedbana, jednak dzięki starannym pracom renowacyjnym przeprowadzonym przez firmę ICON Real Estate, Kamienica Ordynacka odzyskała dawną świetność i znów jest ozdobą stolicy – wyjaśnia Ewa Kozłowska-Szymczyk PR Manager v5group, Victoria Promotion. – Wszystkie nowe elementy kamienicy nawiązują do estetyki lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Rewitalizacja Kamienicy Ordynackiej rozpoczęła się w 2011 roku i podzielono ją na trzy etapy.

W pierwszej kolejności prace renowacyjne objęły części wspólne budynku, odrestaurowano wewnętrzny dziedziniec i wejścia do klatek schodowych.

– Zgodnie z oryginalnym charakterem obiektu zachowano jasne ściany, białe, marmurowe schody, mosiężne detale, secesyjne drzwi windy i artdecowskie zdobienia nadproży zwieńczonych klasycystycznymi tympanonami – wylicza Ewa Kozłowska-Szymczyk.

W 2013 roku rozpoczęła się adaptacja zniszczonego podczas wojny poddasza na mieszkania. Na szóstym piętrze budynku powstało dziesięć luksusowych apartamentów z widokiem na prawobrzeżną Warszawę. Mieszkania mają wielkość od 33 do 220 m kw. W ofercie ICON Real Estate dostępny jest jeszcze apartament o wielkości 100,67 m kw. na szóstym piętrze, a na parterze mieszkanie o powierzchni 51 m kw.

– W ramach drugiego etapu prac rewitalizacyjnych nową konstrukcję dachu pokryto blachą, zwieńczono konstrukcję ścian budynku, wykonano izolację termiczną stropodachu i wzmocniono konstrukcję stropu nad ostatnią kondygnacją – dodaje przedstawiciel inwestora. – Wykonano nowe instalacje wodne i kanalizacyjne w poziomie strychu i instalację odgromową. Udało się również odbudować mansardowy dach kamienicy, nawiązujący do historycznego wyglądu budynku. Drugi etap prac zakończył się renowacją elewacji kamienicy.

Ale to nie koniec prac. W trzecim etapie planowana jest rekonstrukcja zburzonego podczas wojny narożnika kamienicy. To właśnie ten południowo-wschodni narożnik uległ zburzeniu, gdy trafiła w niego lotnicza bomba. Po wojnie nie udało się go odbudować, ale inwestor obiecuje, że nowy fragment budynku znów będzie wyglądał tak, jak w latach międzywojennych.