Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Kamienica Horowitza pod ochroną konserwatora zabytków

Kamienica Horowitza pod ochroną konserwatora zabytków

Ivon

Monumentalna kamienica Mojżesza Majer Horowitza, która stanęła w centrum Warszawy około 1938 roku i przetrwała w niezmienionym kształcie do dziś, została wpisana do rejestru zabytków. Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznała, że budynek jest przykładem luksusowej architektury polskiej lat 30. i dlatego warto ją chronić.

Kamienica Horowitza wpisana do rejestru zabytków

Piękna modernistyczna architektura i najwyższej jakości materiały wykończeniowe są znakiem rozpoznawalnym sześciokondygnacyjnej kamienicy przy ul. Wilczej 71 w Warszawie, którą przed II wojną światową zaprojektował Józef Steinberg. Na owe czasy była to luksusowa czynszówka dla bogatszych najemców. Elewacja kamienicy została wyłożona płytami z piaskowca, a przy wykończeniu wnętrz użyto najlepszej jakości okładzin kamiennych, takich jak m.in. alabaster z Żurawna czy chęcińskie wapienie. Uwagę przyciąga też geometrycznie kształtowana metaloplastyka: ażurowe, linearne motywy kutej kraty bramnej i nieco skromniejszej oprawy wejścia od strony ul. Wilczej.

Kamienica Mojżesza Majer Horowitza

Dziś kamienica Horowitza z charakterystycznymi zaokrąglonymi balkonami, która bez szwanku przetrwała działania wojenne, jest jedną z najlepiej zachowanych śródmiejskich kamienic z końca lat 30.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił uwagę na szczególne walory architektoniczne obiektu, który jak pisze: „stanowi przykład monumentalnej, wielokondygnacyjnej kamienicy czynszowej «luksusowego» nurtu architektury warszawskiej, ukształtowanej w duchu założeń funkcjonalizmu”. Zdaniem konserwatora kamienica posiada naukowe wartości, bo jej forma i sposób zagospodarowania odzwierciedlają trendy architektoniczne drugiej połowy lat trzydziestych w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie.

Kamienica przy ul. Wilczej 71 w Warszawie

Zdjęcia: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków