Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Kamienica Fischera w nowej odsłonie

Kamienica Fischera w nowej odsłonie

Joan

Stała zaniedbana na rogu ul. Piotrkowskiej i Narutowicza. Ze względu na zły stan budynku, jej neorenesansowa architektura była praktycznie niezauważalna. Kamienica Fischera została właśnie odnowiona zgodnie z projektem Hilarego Majewskiego, dawnego architekta Łodzi, któremu zawdzięczamy pałace fabrykantów i wiele zabytkowych kamienic przy ul. Piotrkowskiej.

Kamienica Fischera przy ul. Piotrkowskiej 54 wygląda tak, jak w XIX wieku kiedy wybudowano ją zgodnie z projektem Hilarego Majewskiego.

Władze miasta, remontując kamienicę, postanowiły przywrócić jej pierwotny wygląd. Właśnie ukończono drugi etap kosztującego ok 20 mln zł remontu. Łodzianie mogą podziwiać odnowioną elewację neorenesansowej kamienicy.

Co ciekawe, wielu mieszkańców nie miało pojęcia o jej istnieniu. Szara, zniszczona i nieodnawiana przez wiele lat, zamiast zachwycać, straszyła. Łodzianie z czasem przestali ją zauważać. Władze miasta wpisały ją jednak do projektu „Mia100” kamienic, w ramach którego odnawiane są miejskie zabytki. Od ponad 20 lat kamienica Fischera widniała w rejestrze zabytków.

– Zostało doprowadzone centralne ogrzewanie i wymieniona stolarka okienna w ramach akcji „Mia100 kamienic”. To ważne miejsce, bo znajduje się na szlaku prowadzącym do samego centrum z dworca Łódź Fabryczna  – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas prezentacji nowej elewacji.

Zabudowano również podcienia, by zwiększyć metraż parteru kamienicy. Mają się tam znajdować lokale usługowe. Stworzono również wejście do kamienicy od ul. Piotrkowskiej. Wcześniej można się było dostać do środka tylko od strony ul. Narutowicza.

Kamienica Fischera „Mia100” kamienic

Władze miasta zapewniają, że jeszcze w tym roku rozpocznie się trzeci i ostatni etap rewitalizacji. Remont kamienicy trwa już drugi rok. Został podzielony na trzy etapy. W ostatnim ma być przeprowadzony remont klatek schodowych, lokali wewnątrz budynku oraz podwórka. Inwestor, czyli miasto, chce odrestaurować wszystkie zachowane detale architektoniczne.

Kamienica Franza Fischera przy ul. Piotrkowskiej została wybudowana w 1876 roku według projektu Hilarego Majewskiego, ówczesnego architekta miasta. Fischer był właścicielem fabryki włókienniczej. Jego kamienica zachwycała nie tylko ciekawą neorenesansową elewacją, ale też bogato zdobionymi klatkami schodowymi i wnętrzami. Na sufitach znajdowała się sztukateria, klatki schodowe zdobił plafon. Sporych zniszczeń dokonano jednak w kamienicy w latach 50. kiedy skuto część sztukaterii i zniszczono oryginalne piece kaflowe. Remont wnętrz i konkretnych lokali będzie kosztował ponad 10 mln zł. Inwestor chce odrestaurować je z maksymalnym poszanowaniem historycznej architektury. Tym samym kamienica Fischera z pewnością znajdzie się na szlaku łódzkich fabrykantów.

Zdjęcie: UM Łódź, Redman Foto