Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Kalifornijski Hotel Palace odnowiony za 40 mln dolarów

Kalifornijski Hotel Palace odnowiony za 40 mln dolarów

Ivon

Szklane kopuły, jońskie kolumnady, marmurowe posadzki i kryształowe żyrandole –w tak luksusowych wnętrzach Hotelu Palace w San Francisco bywał Thomas Edison i Henry Ford. Po gruntownej rewitalizacji, jaką hotel przeszedł w 2015 roku dzisiejsi goście znów mogą podziwiać walory tej niezwykłej budowli. Beatrice Girelli Riba, architektka włoskiego pochodzenia, która specjalizuje się w wystrojach wnętrz hotelowych, zachowała szczególną dbałość o historyczne detale.

Sieć The Luxury Collection, która ma 100 luksusowych hoteli w 30 krajach świata, właśnie ogłosiła zakończenie wartej 40 mln dolarów, renowacji wnętrz w jednym z obiektów. To kalifornijski Hotel Palace, który od lat, mimo burzliwej historii, należy do ikon architektonicznych San Francisco.

Hotel Palace

Charakterystyczny budynek u zbiegu ulic Market Street i New Montgomery Street trawiły pożary i trzęsienia ziemi, ale z racji na swój ekskluzywny charakter został odbudowany. Jego założycielem był w 1875 rok roku jeden z najbogatszych mieszkańców miasta, kapitan parowców, które przewoziły poszukiwaczy złota z Panamy do Kalifornii. Hotel Palace szybko stał się symbolem elegancji i spotkań biznesowej elity. Budynek zniszczyło jednak trzęsienie ziemi i gigantyczny pożar w kwietniu 1906 roku. Po 43 miesiącach udało się hotel odbudować i szybko przywrócić mu świetność. Od stycznia 1989 roku do kwietnia 1991 hotel znów był zamknięty na czas remontu, który pochłonął 150 mln dolarów.

Jednak to renowacja, która została przeprowadzona w 2015 roku pozwoliła odsłonić najbardziej olśniewające wnętrza Kalifornii. Koncepcję architektoniczną opracowała Beatrice Girelli Riba z nagradzanego studia projektowego Indiedesign, które specjalizuje się w projektowaniu luksusowych hotelarskich i komercyjnych przestrzeni.

Do dyspozycji gości oddano 556 przeprojektowanych luksusowych pokoi hotelowych. Dla architekta ważne było zachowanie oryginalnie zaprojektowanych detali, takich jak eleganckie wzory na zwieńczeniach żelaznych okiennic czy solidne dębowe drzwi udekorowane mosiężnymi klamkami. Wykończenia mebli z ciemnego drewna, stopy metali i artystyczne oświetlenie są zestawione z materiałami o świeżych kolorach błękitu, gołębiej szarości i śliwki. W apartamencie prezydenckim odrestaurowano oryginalny rzeźbiony kominek i zabytkowe kandelabry.

Najbardziej zachwyca jednak odnowiona część publiczna hotelu – sala bankietowa zwana Garden Court. To od lat najczęstsze miejsc spotkań w San Francisco i najbardziej reprezentacyjna przestrzeń hotelu.120-osobowa sala bankietowa jest otoczona marmurowymi kolumnami jońskimi i zwieńczona szklanym dachem w kształcie kopuły. Z sufitu zwisają zabytkowe kryształowe żyrandole pochodzące z czasów Austro-Węgier.

Odrestaurowany szklany dach znajdujemy też na czwartym piętrze hotelu, gdzie znajduje się basen i hotelowe SPA. Z jednej strony goście mają tu piękny widok na centrum San Francisco, z drugiej oazę relaksu w środku miejskiego zgiełku.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.sfpalace.com