Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Ten człowiek buduje katedrę z niczego od 50 lat

Ten człowiek buduje katedrę z niczego od 50 lat

Dariusz Sapa

Ponad 90-letni Justo Gallego Martínez z Hiszpanii dosłownie mieszka na budowie. Jest jednoosobową brygadą budowlaną, która stawia sobie… własną katedrę. Bez żadnych rysunków, planów, bez pomocy architektów i inżynierów, ani bez inwestorów lub wsparcia Kościoła – od prawie pięćdziesięciu lat buduje wszystko sam.

Mimo wielu ograniczeń, mury katedry pną się do góry czyniąc budowniczego dumnym i bardzo szczęśliwym. Katedra Don Justo mieści się w małym miasteczku o nazwie Mejorada del Campo. Budowla już teraz wygląda imponująco. Główny budynek posiada 40-metrową kopułę i wieże, jest też klasztor i piękny dziedziniec. Pomimo tego, że  projekt jest wciąż nieukończony, to już teraz robi duże wrażenie.

Justo Gallego Martínez nie posiada żadnego wykształcenia architektonicznego ani inżynieryjnego.

Czerpie inspiracje z rysunków średniowiecznych budowli sakralnych. Na pomysł budowy katedry wpadł po wyrzuceniu go z klasztoru ze względów zdrowotnych. Pomimo tego znalazł inną możliwość oddania życia Bogu. Aby rozpocząć prace nad wzniesieniem katedry, Justo Gallego Martínez, sprzedał większość z tego co posiadał. Do jej budowy użył dosłownie wszystkiego co znalazł – kanistrów po benzynie, kawałków żelaza, a nawet starych kartonów.

Od dziesięcioleci mieszka wewnątrz katedry, każdego dnia budzi się o 3:30 rano i pracuje do późnych godzin nocnych. Brama do budynku otwarta jest cały czas, każdy jest w nim mile widziany. Nie pobiera się również żadnych opłat wstępu, niemniej jednak w kościele znajduje się puszka na darowizny, do której wielu odwiedzających chętnie wrzuca datki.

Już teraz katedra Don Justo jest lokalną atrakcją, a miejscowa władza przymyka oko na problematyczną budowę, która nie posiada żadnych pozwoleń i certyfikatów bezpieczeństwa. Świetnie pokazuje to, że ludzie oddani całkowicie swej pasji wciąż istnieją, a brak pieniędzy nie stanie na drodze do realizowania marzeń. Wszak, sam budowniczy mówi:

– Myślę, że ludzie marnują swój czas. Człowiek jest w stanie dokonać wielu rzeczy i każdy może zrobić coś niezwykłego. Trzeba mieć tylko jakąś ideę.-

Zdjęcia: boredpanda.com

 • Ciekawe kto zajmie się katedrą po śmierci budowniczego, pewnie zostanie jako opuszczona ruina, o ile do tego czasu się nie rozsypie

  • Anteo

   Kosciol przejmie – za darmo.

   • ella

    Nie martw się tym. Z pewnością przyjdą muzułmanie i ku twojej radości rozpieprzą ten wysiłek w drobny mak.

  • Prawa hiszpańskiego nie znamy, ale kwestia przez Ciebie poruszona jest faktycznie ciekawa.

 • Example

  Kartonów? Ciekawe kto odpowie jak się komuś sufit na głowę zawali.

  • wbk

   Wytrzymałość budowli była kontrolowana przez zespół architektów z Madrytu i oceniono, że jest dostatecznie bezpieczna, a budowa może być kontynuowana.