Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Ludzie » Jean Nouvel – najbardziej futurystyczny architekt

Jean Nouvel – najbardziej futurystyczny architekt

Ivon

Jean Nouvel, jest żywą ikoną architektury. Francuz tworzy i zmienia architekturę na całym świecie, prowadząc jedno z największych i najciekawszych biur architektonicznych w Europie. Choć Nouvel słynie z bardzo nowoczesnych i futurystycznych wizji, potrafi też docenić historyczną tkankę i wpisać w nią swoją awangardową wizję.

Znakiem rozpoznawczym Jeana Nouvela są futurystyczne obiekty, w których główną rolę odkrywa gra świateł i kształtów. Trudno uzyskać ją w zabytkowych obiektach o klasycznej i zachowawczej architekturze. Okazuje się jednak, że Jean Nouvel, bardzo dobrze odnajduje się też w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Robi to jednak po swojemu. Oddając cześć tradycji, wprowadza ducha nowoczesności.

Jednym z najnowszych zrealizowanych projektów Jeana Nouvela jest posterunek policji w belgijskim Charleroi. Na terenie XIX-wiecznych koszar powstała 75-metrowa wieża. W jej sąsiedztwie, w zabytkowych budynkach, ulokowano m.in. piwiarnię i muzeum sztuki.

Projekt Nouvela zakłada wkomponowanie posterunku policji, w zabytkowy kompleks miejski. Oprócz siedziby policji na zrewitalizowanym terenie mieści się studio choreograficzne i pub, a także powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej. Plac wokół wieży, w której mieści się siedziba policji, jest otwarty dla mieszkańców. Założeniem architekta, oprócz rewitalizacji terenu, było ocieplenie wizerunku policji i zbliżenie jej w kierunku mieszkańców. Częścią projektu była rewitalizacja XIX-wiecznych koszar w Charleroi.

Les Bains des Docks

Nouvel podjął się także rewitalizacji opuszczonych terenów portowych we francuskim Hawr. W miejscu zabytkowych portowych doków stworzył Les Bains des Docks, elegancki kompleks wodny. W Hawr znajduje się najstarszy i największy francuski port. Miasto zostało zniszczone podczas II wojny światowej i odbudowane w latach 50-tych. Wpisano je na światową listę dziedzictwa kultury ze względu na budynek Oskara Niemeyera w centrum miasta. W architekturze Hawr przeważa modernizm. Nouvel przygotował projekt rewitalizacji starego portu. Przemienił go w nowoczesną „łaźnię” na wzór rzymskich term. Nad kompleksem górować ma Centrum Morskie, także projektu Jeana Nouvela.

Nouvel ma także na swoim koncie jedną z najgłośniejszych rewitalizacji w Europie – Gasometer City w Wiedniu. Mowa o adaptacji XIX-wiecznych zbiorników gazu na apartamenty i centrum handlowe. Nouvel był jednym z czterech światowej sławy architektów, których zaproszono do tego projektu. Mieli pracować razem, żeby projekt był spójny wizualnie, ale każdy z nich mógł tchnąć w zabytkowy obiekt własnego ducha. Koncepcje przygotowali: Jean Nouvel, Wilhelm Holzbauer, Manfred Weldorn oraz Wolf D.Prix. Dzięki temu, że projekt powierzono nie jednemu, a czterem architektom, widać w nim różnorodność. Adaptację zaproponowaną przez Jeana Nouvela nazywa się „pałacem światła”. Architekt zastosował bowiem duże ilości szkła i stali, przez co konstrukcja wydaje się lżejsza. W środku zabytkowego obiektu znajduje się wewnętrzny dziedziniec.

Najciekawsze projekty

Choć Jean Nouvel świetnie radzi sobie przy koncepcjach rewitalizacji, największą sławę zdobył dzięki nowoczesnym i futurystycznym projektom. To śmiałe wizje, stworzone od zera. Wielokrotnie nie wierzono, że można je zrealizować. A jednak.

Jednym z najciekawszych projektów w portfolio architekta jest DR Concert Hall w Kopenhadze. Jej budowa pochłonęła aż 700 milionów dolarów, stając się tym samym najdroższą salą koncertową na świecie. Nie gigantyczny budżet zapewnił jej jednak rozgłos. Nouvel postawił na architekturę światła. Koncertowa sala wznosi się na kolumnach 15 metrów nad ziemią. Wielu wątpiło, że wizja architekta stanie się rzeczywistością. Udało się. Nouvel schował salę koncertową za niebieską metalową siatką, która jest jednocześnie ekranem do wyświetlania wizualizacji.

Jean Nouvel jest projektantem bardzo charakterystycznym.

Jego znakiem rozpoznawczym jest totalna dematerializacja architektury. Projektując siedzibę Fundacji Cartiera w Paryżu Nouvel zatarł granice między obiektem, a jego otoczeniem. Dzięki temu budynek stał się ikoną Paryża. Budynek Fundacji Cartiera wyróżnia się parawanową fasadą ze stali i szkła. Prawdziwy budynek jest nieco oddalony od krawędzi zabudowy.

Fundacja Cartiera w Paryżu

Jean Nouvel jest także autorem koncepcji najlepszego wieżowca świata. Tak One Central Park oceniła “Council on Tall Buildings and Urban Habitat” w konkursie na najbardziej zrównoważony budynek. W czym tkwi jego niezwykłość? To najbardziej ekologiczna wieża mieszkalna. Na 38 kondygnacjach znajdują się lokale usługowe i ponad 600 apartamentów. Szklana fasada jest jednocześnie ogrodem. Rośliny mają nie tylko zdobić, ale przede wszystkich chronić budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się, co w słonecznym Sydney jest niezwykle ważne. One Central Park nie jest najwyższym, bo ma zaledwie 34 piętra i 116 metrów, ale na pewno najbardziej funkcjonalnym wieżowcem.

Jean Nouvel jest laureatem Nagrody Pritzkera, najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej na świecie. Nie ma kontynentu, gdzie Jean Nouvel, by nie pracował. W paryskim atelier Jean Nouvel pracuje 140 osób. Ma także oddziały w Nowym Jorku, Londynie, Rzymie, Kopenhadze, Madrycie i Barcelonie. Nouvel prowadzi 40 projektów w kilkunastu krajach. Niestety w Polsce nie zrealizował jeszcze żadnego projektu. Wciąż na to czekamy.

Zdjęcia: CC/ shutterstock / materiały Pritzker Prize/ Jean Nouvel Atelier