Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Jak zmieniały się światowe metropolie

Jak zmieniały się światowe metropolie

Joan

Świat zmienia się na naszych oczach. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat największe metropolie zmieniły się nie do poznania. Zobacz serię zdjęć „Kiedyś i dziś”, które pokazują jak proces urbanizacji zmienia nasze otoczenie. Jak odnajdują się w nim historyczne miejsca i obiekty?

Zobacz jak zmieniały się światowe metropolie:

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dubaj przyciąga uwagę świata dzięki spektakularnej architekturze i rekordom Guinessa. Tu wszystko ma być najdroższe, najnowocześniejsze i najwyższe. Podobnie jak inne emiraty, Dubaj długo był tylko wioską rybacką oraz perłową. Wszystko zmieniło się w latach 60. po odkryciu ropy. Niedługo później postawiono na wyjątkową i spektakularną architekturę. Władze Dubaju zrealizowały wiele odważnych projektów budowlanych m.in. sztuczne wyspy oraz Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie.

Seul, Korea Południowa

Seul był stolicą Korei od XIV wieku. Po podziale Półwyspu Koreańskiego został stolicą Korei Południowej. Mimo położenia w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej w Seulu zachowało się wiele cennych obiektów m.in. starożytne bramy miasta. Najbardziej spektakularne są jednak pałace dynastii Joseon i teren starego miasta dynastii Joseon, który stanowi dziś tradycyjne centrum miasta. Zabytkowe obiekty toną jednak w gąszczu wieżowców. Seul jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zatłoczonych metropolii na świecie.

Singapur, Singapur

Wykupiony przez Brytyjczyków w 1826 roku przez lata był angielską kolonią. Stał się portem i bazą wojskową na Dalekim Wschodzie. Singapur może się dziś pochwalić najwyższym poziomem życia w Azji, obok Japonii i Brunei.

Tokio, Japonia

Ewolucja miasta od stolicy shōgunów feudalnego państwa do stolicy rozwijającego się, nowoczesnego kraju przebiegała stopniowo. Po pożarze śródmieścia w II poł. XIX wieku odbudowywano miasto na wzór Zachodni. Stąd okazałe pawilony i kampusy uczelnianie. W XX wieku przemiana obrazu architektonicznego historycznego centrum na wzór Zachodni była już bardzo widoczna. Kiedy zaczęło brakować miejsca, osuszano podmokłe tereny sąsiednie. Od lat 70. buduje się tu tylko wieżowce. Dominuje gęsta i wysoka zabudowa. Dla odzyskania miejsca, rozebrano nawet słynny Hotel Imperial zaprojektowany przez F.L.Wrighta.

Rio de Janeiro, Brazylia

Miasto słynie z karnawału, pięknych plaż m.in. Copacabamy oraz olbrzymiego posągu Chrystusa na górze Corcovado. 38-metrowy pomnik nie zawsze górował nad miastem. Wzniesiono go w 1931 roku i od razu stał się symbolem Rio de Janeiro.

Sydney, Australia

Największe miasto Australii zostało założone zaledwie w 1788 roku. Symbolem miasta jest Opera House zaprojektowana przez Jorna Utzona. Niewielką starówkę z zabytkowymi magazynami, otacza gąszcz wieżowców. Najwyższy „Sydney Tower” ma platformę widokową, z której można podziwiać panoramę miasta. Warto zwrócić uwagę na wybudowany w latach 30. Harbour Bridge, jeden z największych mostów łukowych na świecie.

Ateny, Grecja

Ateny słyną przede wszystkim z zabytków kultury antycznej. Współczesna architektura krytykowana jest za brak stylu, porządku i duszy. W betonowej dżungli kryją się starożytne ruiny i nic więcej. Nad miastem góruje Akropol.

Berlin, Niemcy

Berlin jest jedną z najważniejszych metropolii na świecie. Zniszczony podczas II wojny światowej i podzielony tuż po niej, próbuje się scalić i odnaleźć architektoniczną tożsamość. W 1989 roku zburzono mur, jako symbol zjednoczenia dwóch części miasta.

Londyn, Anglia

W XVIII wieku Londyn stał się największym miastem Europy prześcigając Paryż. Wtedy też zburzono średniowieczne mury, umożliwiając dalszą urbanizację. Podczas II wojny światowej zniszczono port i część City. Po jej zakończeniu rozpoczęto realizację planu przestrzennego rozwoju stolicy m.in. likwidację slumsów.

Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Jedno z najsłynniejszych miast świata składa się z pięciu dzielnic: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island. Nowy Jork odwiedza 50 mln turystów rocznie, a Times Square nazywany jest skrzyżowaniem świata. Ze względu na kulturową różnorodność miasto nazywa się też często stolicą świata. Kiedy Nowy Jork zyskał obecny kształt? Historyczne korzenie miasta sięgają 1624 roku, ale dynamiczny jego rozwój nastąpił dopiero w XIX wieku wraz z napływem imigrantów. Konsolidacja i rozbudowa miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Przez lata powstawały tu najwyższe budynki na świecie. Dzięki licznym drapaczom chmur panorama Nowego Jorku stała się najbardziej rozpoznawalna. Charakterystyczna była różnorodność stylistyczna.

Zdjęcia: sobadsogood.com