Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Jak zmienia się polski skyline

Jak zmienia się polski skyline

Karol T

Od wybudowania w naszym kraju pierwszego wysokościowca, warszawskiej „PASTy”, minęło ponad 100 lat. Przez ten czas wiele się zmieniło zarówno w sposobie budowy wieżowców oraz ich wyglądzie, jak i w naszym sposobie ich postrzegania. 51 metrów, czyli wysokość wspomnianej już PASTy, nie robi już na nas wrażenia.

Polska przez długie lata była daleko w tyle jeśli chodzi o dynamikę budowy drapaczy chmur, ale w ostatnich latach zaczynamy nadrabiać zaległości. Przyjrzyjmy się najciekawszym projektom tego typu z ostatnich lat.

Cosmopolitan

Warszawa jest obecnie największym skupiskiem wieżowców w Polsce, dlatego też mimowolnie właśnie temu miastu będzie poświęcona większość artykułu. Zdecydowanie najbardziej interesującą pozycją na liście niedawno wybudowanych w stolicy drapaczy chmur jest Cosmopolitan Twarda 4.

Cosmopolitan, Warszawa

Cosmopolitan, Warszawa

Budynek zaprojektowany przez Helmuta Jahna jest złożony z dwóch segmentów – niższego przeznaczonego na biura oraz wyższego składającego się głównie z luksusowych apartamentów. I to właśnie wyższa część, czyli 160 metrowa wieża, jest najbardziej interesująca. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwyczajna, smukła i elegancka oszklona konstrukcja, ale architekt zastosował nietypowy zabieg, który nadaje jej niespotykanej lekkości. Poziomy od 8 do 44 podzielone są na dwie części. Pierwsza, typowa, nie różni się niczym od tradycyjnych wysokościowców. Druga część o długości 11,7 metra jest natomiast podwieszona do pierwszej za pomocą 3 par wieszaków nazywanych wantami mostowymi. Dzięki temu sprawia ona wrażenie zawieszonej w powietrzu. Osiągnięcie takiego efektu było dużym wyzwaniem dla inżynierów, dzięki czemu budynek zasłużył sobie na pierwsze miejsce w zestawieniu.

Złota 44

Złota 44, Warszawa

Złota 44, Warszawa

W przeciwieństwie do Cosmopolitana, zaprojektowany przez Daniela Libeskinda budynek Złota 44 wywołał wiele kontrowersji oraz negatywnych opinii, przede wszystkim ze względu na różnice w wyglądzie elewacji pomiędzy wizualizacjami a końcowym rezultatem. Mimo to wieżowiec prezentuje się bardzo ciekawie, wyróżniając się na tle panoramy stolicy wspomnianą już elewacją oraz kształtem przywodzącym na myśl żagiel.

Złota 44 - projekt i realizacja

Złota 44 – projekt i realizacja

Całkowita wysokość Złotej 44 to 192 metry, co czyni go piątym najwyższym budynkiem w Polsce oraz jednym z najwyższych i najbardziej luksusowych apartamentowców w Europie. Średnia cena za metr kwadratowy w „Żaglu Libeskinda” wynosi 28 tysięcy złotych!

Q22

Q22, Warszawa

Q22, Warszawa

Jedna z nowszych realizacji w zestawieniu. Q22 to ukończony w 2016 roku biurowiec znajdujący się w Warszawie. Całkowita wysokość budynku wynosi 195 metrów. Wieżowiec wyróżnia się przede wszystkim „połamaną” bryłą, która wyglądem nawiązuje do kryształu kwarcu. Stąd też Q w nazwie budynku pochodzące od angielskiego „quartz”. Dzięki nieregularnym załamaniom oraz całkowicie przeszklonej elewacji, Q22 odbija światło inaczej o każdej porze dnia i z każdego punktu widzenia, co czyni go jeszcze bardziej wyróżniającym się na tle zabudowy stolicy.

Q22, Warszawa

Q22, Warszawa

Zaprojektowany przez biuro Kuryłowicz & Associates budynek zaistniał w mediach dzięki sztucznemu słońcu, które rozbłysło na jego najwyższych kondygnacjach w styczniu, symbolicznie wydłużając przygnębiające, krótkie zimowe dni.

Warsaw Spire

Warsaw Spire

Warsaw Spire

Listę warszawskich realizacji zamyka Warsaw Spire, 220 metrowy biurowiec ukończony, podobnie jak Q22, w 2016 roku. Jest to drugi najwyższy budynek w Polsce oraz największy obiekt biurowy zrealizowany w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich czterech lat. Powierzchnia biurowa budynku wynosi aż 10 hektarów!

Warsaw Spire

Warsaw Spire

Warsaw Spire składa się z trzech części – wieży oraz dwóch niższych otaczających ją skrzydeł. Elewacja wieży przypomina kołnierz otaczający żelbetowy oszklony trzon, i zdecydowanie zwraca na siebie uwagę.

Sky Tower

Dla odmiany, coś położonego poza Warszawą. Sky Tower, czyli mierzący 212 metrów kompleks mieszkalno-biurowo-handlowy jest najwyższym budynkiem we Wrocławiu i najwyższym budynkiem w Polsce, w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Ukończony w 2013 roku wieżowiec stanowi zdecydowaną dominantę w panoramie Wrocławia.

Sky Tower, Wrocław

Sky Tower, Wrocław

Podobnie jak w przypadku Złotej 44, Sky Tower wywołał znaczne kontrowersje. Przede wszystkim rozmiary budynku nie pasują do niskiej zabudowy Wrocławia. Projekty zabudowy okolicy wieżowca kolejnymi drapaczami chmur odłożono ze względu na kryzys ekonomiczny, co oznacza, że Sky Tower na długo pozostanie osamotniony. Ze względu na swoją wysokość, Sky Tower posiada znaczną strefę oddziaływania, co może naruszać przepisy o dopływie światła słonecznego w zabudowie śródmiejskiej. Wieżowiec budzi również wśród wielu osób falliczne skojarzenia, co pozostawiamy czytelnikom do samodzielnego osądu.

Olivia Star

Olivia Star, Gdańsk

Olivia Star, Gdańsk

Gdański wieżowiec o wysokości 180 metrów, który ma zostać oddany do użytku w 2017 roku, stanie się najwyższym budynkiem w Trójmieście, wyprzedzając tym samym dotychczasowego rekordzistę – Gdyńskie Sea Towers. Według inwestora, Olivia Star będzie najnowocześniejszym budynkiem wysokościowym w Polsce, oferując między innymi innowacyjną trójszybową całoszklaną fasadę i specjalnie zaprojektowane systemy wentylacji naturalnej. Na samym szczycie znajdzie się ogólnodostępny taras widokowy, z którego będzie można podziwiać jedną z najciekawszych panoram w kraju, rozciągającą się na Zatokę Gdańską, trójmiejskie porty, półwysep Helski oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Wieżowiec nawiązuje kształtem do historycznej Hali Olivia. Subtelnym nawiązaniem do historii regionu będą również kaszubskie wzory zdobiące fundamenty budynku.

Hanza Tower

Szczeciński wieżowiec nie miał niestety tyle szczęścia co pozostałe inwestycje. Ze względu na zmienną koniunkturę deweloperzy kilkukrotnie modyfikowali koncepcję budynku. Początkowo zaplanowany jako biurowiec, Hanza Tower ma ostatecznie stać się ekskluzywnym apartamentowcem. Inwestycja miała się zakończyć na przełomie 2014 i 2015 roku, jednak z powodu wspominanych problemów ukończone zostały jedynie fundamenty budynku oraz będący częścią kompleksu czterogwiazdkowy Hotel Dana.

Hanza Tower, Szczecin

Hanza Tower, Szczecin

Budynek będzie nawiązywał na wielu płaszczyznach do historii miasta. Jego nazwa wzięła się od Ligi Hanzeatyckiej – średniowiecznego związku miast handlowych Europy Północnej, w którym Szczecin odgrywał znaczną rolę. Kształt budynku natomiast, podobnie jak w przypadku Złotej 44, przywodzi na myśl żagiel, co podkreśla silny związek Szczecina z gospodarką morską.

Hanza Tower ma w ostatecznej formie mierzyć 125 metrów, co uczyni go najwyższym budynkiem w mieście w kategorii wysokość do dachu.

Rynek wieżowców w Polsce cały czas dynamicznie się rozwija. W niedalekiej przyszłości z pewnością pojawi się wiele nowych interesujących projektów, o których będziemy was informować.

Zdjęcia: oliviacentre.com, hanzatower.pl

  • mariobros77

    widać i w Polsce mamy swój mały Manhattan 🙂 nie wiem jak Wam, ale mnie najbardziej urzekła Złota 44. Ten budynek po prostu ma w sobie coś intrygującego, tak jakby z każdej strony zaskakuję cię czymś innym