Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Jak wygląda najdroższy apartament w Polsce?

Jak wygląda najdroższy apartament w Polsce?

Ivon

Z jego okien rozpościera się widok na siedzibę królów, a ściany zdobią zabytkowe polichromie młodopolskiego artysty Jana Bukowskiego. Wystrój 700 metrowego Królewskiego Apartamentu zaprojektowała francuska pracownia Gottesman-Szmelcman.

Angel Wawel w Krakowie to najnowsza inwestycja dużej grupy deweloperskiej Angel Poland Group. W jej skład wchodzą zrewitalizowane zabudowania klasztorne z XVI wieku, baszta z XIX wieku, a także nowe budynki w których mieszczą się apartamenty, łącznie 223 mieszkania. Perełką inwestycji jest Królewski Apartament.

– To przestrzeń stanowiąca bezcenny zabytek o najwyższej wartości historycznej i architektonicznej. Sklepienie pokrywają freski autorstwa znanego młodopolskiego artysty, Jana Bukowskiego. Dziewiętnastowieczny obiekt przez ostatnie dekady popadający w ruinę oddaliśmy w ręce specjalistów w zakresie konserwacji zabytków – mówi Shachar Samuel, współwłaściciel Angel Wawel.

Zabytkową basztę przekształcono w 700 metrowy penthouse w centrum miasta. To jedna z najbardziej luksusowych propozycji na polskim rynku nieruchomości. Z okien apartamentu widać m.in. wzgórze wawelskie z zamkiem królewskim. Choć inwestor nigdy nie podał oficjalnej ceny, eksperci rynku nieruchomości wyceniają go nawet na 20 mln zł, czyli aż 30 tys. zł za metr kwadratowy.

Angel Wawel w Krakowie

Angel Wawel mieści się u zbiegu ulic Koletek i Sukienniczej.

W pobliżu zabytkowego Kazimierza, historycznej dzielnicy żydowskiej. Jego częścią jest odnowiony zespół budynków klasztornych, ufundowany w XVI wieku przez Zygmunta Dębińskiego siostrom koletkom. Budynek wielokrotnie przebudowywano i zmieniano funkcje. W 1882 roku, gdy właścicielem budynku był Dom Towarzystwa Dobroczynności, dobudowano narożną kaplicę. Autorem był krakowski architekt Karol Zaręba. W okresie międzywojennym drewnianą kopułę i ściany pokryto polichromiami autorstwa Jana Bukowskiego. Artysta młodopolski, jest też twórcą polichromii w kościele Mariackim.

– Dekoracje malarskie pochodzą z okresu międzywojennego. Na ścianach przeważają motywy roślinne, zaś na sklepieniu symboliczne przedstawienia czterech ewangelistów oraz motywy astrologiczne – znaki zodiaku. W kaplicy zachowały się także okna witrażowe, a Królewski Apartament ma dostęp do przepięknej enklawy zieleni zaprojektowanej przez znanego brytyjskiego projektanta ogrodów i krajobrazu, Matta Jamesa – mówi mówi Bożena Boba-Dyga, konserwator dzieł sztuki.

Konserwatorzy zabytków odrestaurowali każdy zabytkowy element. Projekt wnętrz Apartamentu Królewskiego przygotowała pracownia Gottesman–Szmelcman z Paryża.

– Przywrócenie świetności tak unikalnej architekturze, stworzonej prawie półtora wieku temu z dbałością o każdy detal, było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Największe stanowiła przestrzeń drugiego piętra z zabytkową kaplicą pokrytą przepięknymi malowidłami, z majestatycznymi oknami, efektownym sklepieniem i nadzwyczajnym widokiem na Wawel – mówi Ami Szmelcman, architekt.

Apartament Królewski ma być największym i najdroższym penthousem w Polsce.
Angel Wawel wybudowała grupa developerska Angel Poland, która ma na swoim koncie m.in. krakowskie Angel Plaza i Angel City, wrocławskie OVO i The Granary oraz Wilanów One w Warszawie.

Fot. Materiały prasowe Angel Wawel