Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Wielkanocne jajka Fabergé warte miliony dolarów

Wielkanocne jajka Fabergé warte miliony dolarów

Ivon

Nawet 30 mln dolarów można zapłacić za jedno z najcenniejszych na świecie jajek niespodzianek. Taką rekordową cenę osiągnęło jajo Fabergé z 1887 roku. Dzieła rosyjskiego jubilera zawsze wzburzają pożądanie u kolekcjonerów sztuki i osiągają zawrotne ceny na światowych aukcjach.

Wszystko zaczęło się od emaliowanej pisanki, jaką Peter Carl Fabergé, syn jubilera z Petersburga, zrobił dla cesarzowej Marii Aleksandrowny.

Miał to być prezent wielkanocny od cara Aleksandra III. Pisanka wysadzana półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami w środku skrywała drugie mniejsze jajo, ze złotym kurczaczkiem i repliką Korony Imperialnej Rosji w środku. Efekt był tak olśniewający, że car Aleksander III zrobił Fabergé swoim nadwornym złotnikiem i tak jego kariera przyspieszyła.

Był znany z zamiłowania do perfekcji, dlatego każde jajo, które wyszło z jego pracowni to prawdzie dzieło sztuki jubilerskiej. Jajka niespodzianki kryły w sobie skomplikowane mechanizmy, rzeźby zwierząt, kwiatów, oraz przedmioty codziennego użytku. Wykorzystywał najszlachetniejsze materiały: złoto, srebro, masę perłową, kość słoniową, szlachetne kamienie. Inspiracji szukał w historycznych wydarzeniach, takich jak otwarcie kolei transsyberyjskiej, czy koronacja żony Mikołaja II.

Jubiler w sumie wykonał 50 carskich jaj i 13 dla bogatych arystokratów, w tym jedno dla Rotszylda. Z czasem w biurach w St. Petersburgu, Moskwie i Kijowie, zatrudniał około 500 pracowników. W 1900 r. na wystawie w Paryżu Fabergé został nagrodzony Złotym Medalem oraz Krzyżem Legii Honorowej.

Jaja Fabergé, które zachowały się do dziś, osiągają zawrotne ceny na światowych aukcjach: w 2002 r. za jedno z jaj zapłacono 9,5 mln dolarów, w 2007 roku w domu aukcyjnym Christie’s sprzedano jajko z zegarem i kogutem za 18,5 mln dolarów. W 2014 roku sprzedawca złomu ze Stanów Zjednoczonych kupił na giełdzie staroci za 14 tys. dolarów złote puzderko. Miał nadzieję, że nieco drożej odsprzeda je jubilerowi, który przetopi cacko na złoto. Jakie było jego zdziwienie, kiedy okazało się, że to jajo Fabergé z 1887 roku. Szybko znaleźli się jubilerzy, którzy z chęcią odkupili jajo i zapłacili za nie rekordową sumę 30 mln dolarów.

W 1951 roku synowie Fabergé sprzedali markę, dziś prawa do niej ma koncern Unilever.

Zdjęcia: www.wikipedia.org