Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » INDUSTRIADA 2016. Największe atrakcje Szlaku Zabytków Techniki

INDUSTRIADA 2016. Największe atrakcje Szlaku Zabytków Techniki

Ivon

Kiedyś były szczytem nowoczesnej techniki, dziś są unikalnymi na skalę europejską zabytkami. Właściciele obiektów związanych z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego 11 czerwca zapraszają na wielkie święto – INDUSTRIADA 2016. Zaplanowano 400 atrakcji w 44 zabytkach, w 27 miastach.

Szlak Zabytków Techniki jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce i według Polskiej Organizacji Turystycznej najlepszym produktem turystycznym w kraju. Odrestaurowane obiekty związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Tu można usłyszeć szum starych silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi, dotknąć metalu i zobaczyć jak dawniej piekło się chleb. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą nie tylko muzea i skanseny, ale także zamieszkałe kolonie robotnicze i działające jeszcze zakłady pracy.

Od 2010 roku organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA – jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Odwiedzając obiekty zrzeszone na Szlaku spotykamy prawdziwych świadków historii, dotykamy maszyn i technologii, które zmieniły nasz świat – przekonują organizatorzy INDUSTRIADY.

W zeszłym roku w festiwalu wzięło udział 80 tysięcy osób. 11 czerwca na miłośników techniki i dobrej zabawy czeka 376 wydarzeń, a wśród nich 342 bezpłatne atrakcje oraz darmowy transport autobusowy, tramwajowy i kolejowy.

Zanim rozpocznie się INDUSTRIADA 2016 zobacz TOP 15 największych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki.

Szyb Prezydent w Chorzowie

Szyb Prezydent w Chorzowie

Wieża wyciągowa dawnego szybu „Prezydent” swoją nazwę zawdzięcza ówczesnemu prezydentowi Polski, Ignacemu Mościckiemu. Zbudowano ją w 1933 roku według projektu inżyniera Ryszarda Heilemana z Katowic. Niezwykła jest konstrukcja żelbetowej wieży, która ma 42 m wysokości i posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5 m. Za pomocą dwóch zbiorników wyciągowych o pojemności 10 ton każdy, mogła ona wydobywać około 500 ton węgla na godzinę.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

To unikatowy, 600-metrowy fragment XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk” odwadniającej podziemia tarnogórskie, które pokonuje się łodziami. Obiekt wpisany został na Listę Pomników Historii. Sztolnia swą nazwę wzięła od pływających w niej pstrągów, które przy ciemnym świetle wyglądają na czarne.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej

Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej

Muzeum otwarto w dawnej fabryce sukna Büttnerów i prezentuje przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku. Wilk, selfaktor, postrzygarka – to wyjątkowa kolekcja maszyn i urządzeń, pracujących w bielskim przemyśle, zgromadzonych w salach przędzalni, przygotowalni, tkalni i wykończalni.

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich

W budynku dawnej maszynowni zlikwidowanej kopalni „Michał”, której historia sięga połowy XIX wieku znajduje się parowa maszyna wyciągowa z 1905 roku, makieta pieca hutniczego i jedna z największych w Polsce kolekcji lamp górniczych.

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle robotnicze wybudowane dla górników kopalni „Giesche”. Zabytkowa zabudowa osiedla powstała według projektu Georga i Emila Zillmannów. Pierwszy blok mieszkalny oddano do użytku w 1911 roku, a ostatni wybudowano w 1919 roku.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum to pamiątka po największej drukarni w monarchii austriacko-węgierskiej, która od 1806 roku należała do rodziny Prochasków. Dziś to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest sprawny. Dlatego można tu zobaczyć kolejne etapy powstawania druku archaiczną metodą: od ręcznego układania tekstu z zastosowaniem pojedynczej litery, późniejsze składanie i odlewanie na skomplikowanej maszynie, odbijanie na papierze, do końcowego etapu łączenia w książkę.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Początki Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego SA, w których mieści się Muzeum, sięgają roku 1882. Wtedy to uruchomili swą fabrykę w pobliżu centrum Częstochowy dwaj niemieccy przedsiębiorcy: Karol von Gehlig i Julian Huch. Największą atrakcją jest tu wciąż produkująca linia technologiczna z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.

Muzeum Tyskich Browarów

Muzeum Tyskich Browarów

Za początek istnienia Browaru w Tychach uznaje się rok 1629. Jego historię można poznać zwiedzając Muzeum, które umieszczono w dawnym kościele ewangelickim z początku XX wieku. Można tu zobaczyć etapy warzenia, butelkowania i degustacji piwa a także wypić szklaneczkę piwa w stylowym pubie.

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie

Najstarszym drukiem jest tu brewiarz z 1688 roku, a najstarszą gazetą – egzemplarz Schlesische Privilegirte Zeitung z 1813 roku. Bardzo interesujący jest zbiór maszyn drukarskich i urządzeń introligatorskich. Zwiedzający mogą wydrukować sobie pamiątki na ręcznej prasie typograficznej z drugiej połowy XIX wieku.

Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach

Muzeum Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach

214 lat temu w Gliwicach powstała Królewska Odlewnia Żeliwa. Była to pierwsza odlewnia w naszej części Europy oparta na nowej technologii opalania pieca hutniczego koksem. Obecnie wytwory odlewni prezentuje Odział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Na szczególną uwagę zasługuje misterna i precyzyjnie wykonana żeliwna biżuteria. W przeszłości była ona bardzo popularna, do czego przyczyniły się dwa wydarzenia. Pierwszym była śmierć pruskiej królowej Luizy, żony Fryderyka Wilhelma III. W Prusach na znak żałoby kobiety do czarnych sukien zaczęły nosić odlane z żeliwa krzyże z wprawioną podobizną królowej. Wkrótce potem rozpoczęto akcję propagującą oddawanie klejnotów na poczet funduszy wojennych, w zamian obywatele otrzymywali żeliwne sygnety.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie

W muzeum przyjrzeć się można wszystkim etapom powstawania chleba, od pracy rolnika i młynarza zaczynając. Zobaczymy tu urządzenia piekarnicze, starą piekarnię, śląską kuchnię i cukiernię. Niezwykłym eksponatem są tzw. pieniądze chlebowe z okresu międzywojennego, za które można było nabyć jedynie oznaczoną ilość chleba.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido w Zabrzu

Do podziemi możemy zjechać na poziom 170, 320 lub 355 m. Poziom 170 m, zwany także poziomem świętej Barbary, pokazuje kopalnię z początku XX wieku. Poziom 320 m to dwudziestowieczna kopalnia w pełnej okazałości. Trasa liczy tu ok. 2,5 km. Nowo otwarty poziom 355 to wyprawa w najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Końcowy etap zwiedzania to wizyta w najgłębiej położonym pubie w Europie.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

Galeria „Elektrownia” w Czeladzi wchodzi w skład zabudowań dawnej kopalni węgla kamiennego „Saturn”, którą w 1899 roku kupiło Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn”, pozostające w rękach łódzkich „królów bawełny”, między innymi rodzin Scheiblerów i Herbstów. Do dzisiaj zachowało się tu wiele budynków, jednym z najcenniejszych jest dawna elektrownia, wewnątrz której można zobaczyć oryginalną posadzkę, pulpit sterowniczy, turbiny, a także potężne koło zamachowe, będące elementem parowego wyciągu szybowego z 1897 roku.

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Po zakończeniu I wojny światowej spółka Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft GmbH postanowiła wybudować w dzielnicy Bytomia – Szombierkach – elektrownię węglową, wykorzystującą węgiel pobliskiej kopalni „Gräfin Johanna”. Tak powstała jedna z największych na Śląsku elektrowni. W latach 1939-1944 Elektrownia Szombierki osiągnęła maksymalną moc 100 MW, pracowało w niej wówczas ponad 900 osób. Można było ją wtedy uznać za jedną z największych elektrowni w Europie.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Niezwykle wartościowe są tu zbiory sikawek konnych i ręcznych, konnych wozów pogotowia, drabin i motopomp. Wyjątkowym zabytkiem jest sikawka z 1717 roku, wykonana w opactwie cysterskim w Henrykowie. W muzeum możemy zobaczyć strażackie mundury, hełmy oraz zbiory dokumentów i fotografii.

Źródło: Szlak Zabytków Techniki