Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » IKEA otworzyła swoje muzeum

IKEA otworzyła swoje muzeum

Joan

W Älmhult w Szwecji, gdzie w 1958 roku otwarto pierwszy sklep IKEA, powstało muzeum historii marki. W IKEA Museum można zobaczyć ponad 20 tys. eksponatów, które przez 60 lat służyły ludziom na całym świecie.

Kiedy Ingvar Kamprad w 1958 roku otworzył pierwszy sklep IKEA w szwedzkim Älmhult, nie spodziewał się, że jego meble będą stały w domach na wszystkich kontynentach, a sam stworzy jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Teraz historia szwedzkiego designu i historia firmy jest na wyciągnięcie ręki. 30 czerwca w pierwszym sklepie otwarto IKEA Museum.

IKEA Museum

W muzeum można się przenieść w czasie. Historia firmy rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy Kamprad założył firmę. Wystawa stała składa się z ponad 20 tysięcy eksponatów. To nie tylko meble, ale także sprzęty kuchenne, dekoracje czy przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu możemy zobaczyć ewolucję, jaka zaszła w społeczeństwie Zachodu.

– Od założenia firmy przez Ingvara Kamprada minęło ponad 70 lat. Przez ten czas wiele się wydarzyło, dlatego chcemy podzielić się z innymi naszą historią – mówi Carina Kloek-Malmsten, kierownik IKEA Museum. – Spojrzenie w przeszłość pozwoli zrozumieć to, co dziś napędza IKEA. W naszej historii są nie tylko udane przedsięwzięcia, ale też błędy, które pozwoliły nam pójść do przodu.

Jak wygląda IKEA Museum?

Podobnie jak sklepy IKEA zajmuje dużą powierzchnię. Ekspozycja znajdująca się na ponad 7 tys. metrów kwadratowych, została podzielona na cztery części. W pierwszej możemy poznać historię firmy założonej w 1943 roku przez Kamprada. W drugiej zobaczymy najciekawsze i najpopularniejsze meble oraz produkty IKEA. Trzecia część poświęcona jest kultowym produktom: szafce Billy oraz sofie Klippan. W ostatniej, czwartej części możemy poznać niewygodne fakty czy porażki marki.

IKEA w Älmhult

Na pomysł handlu meblami Kamprad wpadł szybko, bo już w 1947 roku. Jedenaście lat później, w 1958 roku, w Älmhult powstał pierwszy salon. Dziś IKEA posiada 315 sklepów w ponad 50 krajach. Tylko w Polsce znajduje się dziewięć sklepów z szwedzkimi meblami. Co więcej, IKEA nie tylko sprzedaje, ale także produkuje meble w Polsce. To właśnie u nas powstaje połowa asortymentu sklepu, co daje Polsce drugie miejsce na liście dostawców. W muzeum z pewnością znajdziemy meble wyprodukowane w naszym kraju.

Zdjęcia: materiały prasowe IKEA Museum