Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Hotel SKANSEN, czyli XIX-wieczna wieś za oknem

Hotel SKANSEN, czyli XIX-wieczna wieś za oknem

Ivon

Na krawędzi dwóch światów – tradycyjnego i nowoczesnego – powstał w Sierpcu pod Warszawą hotel SKANSEN Conference & Spa. Z budynków hotelowych wzorowanych na tradycyjnych wiejskich stodołach widać teren Muzeum Wsi Mazowieckiej, największego polskiego skansenu.

W Sierpcu, 125 km na północny zachód od Warszawy, można się przenieść do XIX-wiecznej wsi mazowieckiej. Na 54 hektarach Muzeum Wsi Mazowieckiej zachowano ponad 80 obiektów małej i dużej architektury wiejskiej Mazowsza. Z dużą troską o szczegóły odtworzono tu m.in. wiejskie chaty, wnętrza dworku, kościółka, kapliczek, czy karczmy. Z realistycznych plenerów chętnie korzystali reżyserzy – tu powstało część zdjęć do „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, czy „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

W tej niezwykle malowniczej okolicy, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy doliny rzeki Skrwy, powstało nowoczesne centrum hotelowo-konferencyjne z kompleksem SPA. Inwestorowi udało się połączyć polską tradycję z najnowszymi trendami w architekturze.

– Nasz hotel to idealne połączenie tradycji i nowoczesności w ich najlepszym wydaniu – mówi Urszula Tomaszewska, dyrektor zarządzająca hotelem SKANSEN Conference & Spa.– W tradycji tkwi ogromna siła, a w nowoczesności olbrzymi potencjał. Z połączenia tych dwóch elementów powstała zupełnie nowa jakość.

Hotel SKANSEN nawiązuje do tradycji wsi polskiej.

Budynki hotelowe wzorowane są na tradycyjnych wiejskich stodołach, do ich budowy użyto materiałów charakterystycznych dla architektury całego regionu: drewna, cegieł oraz łupka kamiennego. Plac przed hotelem, który łączy go z budynkami skansenu, ma pełnić rolę wiejskiego podwórza i placu we wsi, gdzie koncentruje się życie ludzi.

Hotel SKANSEN Sierpc

Kompleks podzielono na trzy części, każda z nich symbolizuje jeden z trzech ogniw typowych dla sztuki ludowej – ogień, wodę i sacrum. Część hotelowa została usytuowana w budynku, który nazywa się „Woda”. Tu znajdują się pokoje i apartamenty w stylu skandynawskim dla 150 osób. Na parterze goście mają do dyspozycji zespół basenów i odnowy biologicznej. W centralnym budynku pod nazwą „Ogień” znajduje się restauracja, a w budynku zwanym „Sacrum” znajduje się części widowiskowo-konferencyjna. Inwestor rozplanował tu salę, która mieści 300 osób i pozwala na organizację konferencji, szkoleń, koncertów, spektakli teatralnych , spotkań autorskich i wystaw. Można tu także zorganizować tradycyjne wesele.

– Jest to także ciekawa propozycja dla obcokrajowców którzy w eleganckich wnętrzach chcą bliżej poznać polską kulturę, tradycje i ludowe zwyczaje. Hotel jest w pełni przystosowany do pobytu osób niepełnosprawnych – zapewnia inwestor. – Jest to też miejsce łączące pokolenia, w którym osoby starsze mogą wrócić pamięcią do lat dzieciństwa i opowiedzieć historie ze swojego życia lub życia swoich rodziców i dziadków, zaś najmłodsi mogą poznać swoje korzenie i lepiej zrozumieć rzeczywistość w której dorastali ich przodkowie.

  • Marek

    „Na krawędzi dwóch światów – tradycyjnego i nowoczesnego – powstał w Sierpcu pod Warszawą hotel SKANSEN Conference & Spa.”

    Chyba kogoś fantazja poniosła. Gdzie Wa-wa a gdzie Sierpc??