Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Hotel Hampton by Hilton w miejscu trzech kultowych kin

Hotel Hampton by Hilton w miejscu trzech kultowych kin

Ivon

W miejscu trzech kultowych gdańskich kin: Neptun oraz Kameralne i Helikon powstanie hotel Hampton by Hilton. Inwestor obiecuje jednak, że o kinomanach nie zapomni. W XIV-wiecznej piwnicy ma powstać kino studyjne, które pomieści 50 widzów.

W ścisłym centrum Gdańska sześć pięciokondygnacyjnych kamienic hanzeatyckich kupców wzdłuż ulicy Piwnej i dwie czterokondygnacyjne, mieszczańskie kamienice przy ulicy Długiej zostaną połączone nowoczesną bryłą. Zamiast trzech kultowych kin powstanie tu hotel. Głównym najemcą nieruchomości położonej w kwartale ulic: Długą, Kaletniczą, Piwną i Lektykarską jest Hotel Hampton by Hilton Gdansk Old Town. Zdaniem inwestora to wyjątkowy projekt, który połączy przeszłość z teraźniejszością.

Na powierzchni 8 tys. mkw. powstaną 154 pokoje, dwie sale konferencyjne oraz sala fitness. Na parterze i pierwszym piętrze budynku, została zaplanowana powierzchnia handlowo-usługowa, a w podziemiu parking z 34 miejscami postojowymi.

Wnętrza mają nawiązywać do tematyki kinowej, bo hotel powstanie w miejscu, gdzie w 1953 roku rozpoczęło działalność kultowe kino Leningrad (potem Neptun). W 1955 r. na tej samej działce powstało kolejne kino – Kameralne, a prawie 30 lat później trzecie kino Helikon.

Inwestor obiecuje, że goście hotelowi poczują filmową atmosferę.

W lobby zostaną ustawione fotele kinowe a w pokojach fotosy. Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków zachowane zostaną również niektóre zdobienia we wnętrzu budynku, wykonane techniką sgrafitto, kraty Wacława Rembiszewskiego i kasetonowe sufity.

Grupa Capital Park nie po raz pierwszy pracuje przy projekcie rewitalizacyjnym. Historia miejsca stanowi dla nas wartość, staramy się integrować przeszłość z nowoczesną tkanką i funkcjami na miarę współczesnych realiów – mówi Marcin Juszczyk, dyrektor inwestycyjny i członek zarządu Grupy Capital Park. – Podpisaliśmy porozumienie z Pomorską Fundacją Filmową, prowadzącą Gdyńską Szkołę Filmową, którego przedmiotem jest kontynuacja tradycji DKF i kin studyjnych oraz ich funkcji – edukacyjnej i kulturotwórczej. Zaplanowaliśmy salę projekcyjną w zabytkowych podziemiach naszego projektu. W samym hotelu pojawią się reminiscencje historycznej przeszłości tego miejsca w postaci kinowej aranżacji przestrzeni wspólnych i ekspozycji historycznych zdjęć w pokojach dla gości.

Metamorfozie ulegnie charakterystyczna fasada kamienicy od strony ulicy Lektykarskiej, którą zdobi słynna mozaika Anny Fischer. Nie uda się jej niestety zachować w oryginalnej formie, co spotkało się z protestem środowiska artystycznego Gdańska.

W odpowiedzi Katarzyna Mituła z biura prasowego Grupy Capital Park tłumaczy, że nie ma technicznej możliwości zachowania mozaiki Anny Fiszer, bo jej demontaż byłby równoznaczny ze zniszczeniem.

– Inwestor pragnie zachować pamięć o tej twórczości poprzez stworzenie poświęconej jej przestrzeni, z rekonstrukcją fragmentu elewacji, ekspozycją zdjęć i opisem historii mozaiki i techniki, którą została wykonana – tłumaczy Mituła.

Prace budowlane potrwają około 22 miesięcy i pochłoną 70 mln zł. Inwestor otrzymał finansowanie z lokalnego Centrum Korporacyjnego Banku Ochrony Środowiska.
 Hotel powinien być gotowy pod koniec 2017 roku.