Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Zobacz, jak zmienia się Hotel Europejski

Zobacz, jak zmienia się Hotel Europejski

Ivon

Są już pierwsze efekty prac konserwatorskich w Hotelu Europejskim w Warszawie. Od strony Krakowskiego Przedmieścia widać pięknie odnowioną elewację. Otwarcie hotelu planowane jest pod koniec 2017 roku.

XIX-wieczny Hotel Europejski zbudowany według projektu wybitnego polskiego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego był jednym z najnowocześniejszych obiektów hotelowych w Europie, a w okresie międzywojennym najbardziej luksusowym hotelem w Polsce.

XIX-wieczny Hotel Europejski

W 2012 dwie trzecie udziałów w spółce będącej właścicielem hotelu kupiła szwajcarska milionerka Vera Michalski-Hoffmann. Rok później wspólnie z innymi spadkobiercami rodzin założycielskich hotelu – Przeździeckich i Czetwertyńskich, zdecydowała o generalnym remoncie i przebudowie obiektu.

Projekt powstał w pracowni Sud Architectes, znanej m.in. z projektu centrum handlowego Manufaktura w Łodzi. Inwestor zaplanował nie tylko renowację budynku, ale także ingerencję w kształt zabytkowego obiektu – generalny remont obejmuje bowiem wymianę całej konstrukcji budynku, stropów, dachu i dodanie szklanej nadbudowy.

Wizualizacja patio w Hotelu Europejskim w Warszawie

Prace konserwatorskie pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków prowadzi firma Mosaicon z Łodzi. Sporym wyzwaniem było odnowienie w ciągu kilku miesięcy tysięcy oryginalnych detali sztukatorskich, takich jak tralki, kroksztyny, tympanony, kartusze, itd.

– Zakres naszych prac konserwatorskich w Hotelu Europejskim obejmuje renowację historycznych elewacji, w tym detali architektonicznych oraz wypraw tynkarskich, konserwację kamiennego wystroju elewacji. Odnowiliśmy także portyk kolumnowy, kamienne attyki i cokoły wykonane z piaskowca. Zrekonstruowaliśmy także stolarkę okienną – mówi Michał Potz, kierownik prac konserwatorskich. – We wnętrzach hotelu prowadzimy też konserwację i rekonstrukcję zachowanego wystroju sztukaterskiego. Wszystkie nasze działania spotkały się z dużym uznaniem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Nowa elewacja Hotelu Europejskiego

W efekcie przy Krakowskim Przedmieściu ma powstać najbardziej luksusowy hotel w Polsce, zarządzany przez ekskluzywną sieć Raffles, który zaoferuje gościom 103 apartamenty, SPA i sale konferencyjne, powierzchnię handlową z ekskluzywnymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. W nadbudowanej nowoczesnej części, znajdzie się przestrzeń biurowa z dwoma niezależnymi wejściami i dostępem do trzypoziomowego parkingu na 80 samochodów.

Zdjęcia: Mosaicon, Hotel Europejski, wikipedia.org