Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Hotel Dana w Szczecinie. Tu bywała żona Gierka i Filipinki

Hotel Dana w Szczecinie. Tu bywała żona Gierka i Filipinki

Ivon

W PRL-u Szczecin był stolicą mody, a Zakłady Odzieżowe Dana odwiedzały takie gwiazdy, jak Irena Santor, Filipinki, Irena Dziedzic czy Stanisława Gierek. Teraz budynek historycznych szwalni przekształcono w 4-gwiazdkowy Hotel Dana, którego koncepcję architektoniczną stworzyła amerykańska pracownia Laguarda Low Architects LLC Dallas.

Okazały budynek u zbiegu ulicy Odzieżowej z aleją Wyzwolenia, to dla kilku pokoleń mieszkańców Szczecina symbol jednego z najbardziej rozpoznawalnych zakładów miasta. Do 1945 roku mieściła się tu firma szyjąca męskie ubrania dla domów towarowych Karstadt, oddział farbiarni, sklep z cygarami, fryzjer, drogeria i firma handlująca masłem. Po wojnie w zakładach odzieżowych szwaczki szyły kalesony dla wojska i mundury dla kolejarzy, odzież roboczą oraz koszule flanelowe. W najlepsze zakłady odzieżowe PRL-u przekształciła firmę jednak Domicela Mazurkiewicz, od imienia, której powstała późniejsza nazwa zakładów Dana. To dzięki niej gwiazdy estrady, telewizji i żony partyjnych notabli przyjeżdżały ubierać się do Szczecina, a ubrania stąd wysyłano m.in. do Niemiec i Szwajcarii.

Po tym, jak obiekt kupiła firma deweloperska J.W. Construction Holding S.A. dla legendarnego budynku rozpoczął się nowy rozdział. W zrewitalizowanym obiekcie znajduje się czterogwiazdkowy hotel Dana ze 100 pokojami i apartamentem prezydenckim o powierzchni 90 mkw.

W podziemiach znajduje się restauracja oraz pięć sal konferencyjno-bankietowych o powierzchni 360 mkw. Goście mogą korzystać też z klubu muzycznego oraz strefy SPA, składającej się z sauny suchej, parowej i sali fitness. Powierzchnia użytkowa całego hotelu to ok. 4 tys. mkw. Projekt został stworzony według koncepcji amerykańskiej pracowni Laguarda Low Architects LLC Dallas.

– Bryła budynku po zakładach Dana pozostała w dotychczasowej formie. To pozwoliło zachować jego autentyczny charakter – mówi Małgorzata Szwarc-Sroka, członek rady nadzorczej J.W. Construction Holding S.A. –Tym samym inwestycja nie tylko utrzymała walory architektoniczne i historyczne zabytkowego obiektu, ale także stworzyła nową jakość.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego przyznaje, że województwo zdecydowało się na finansowanie zwrotne projektów rewitalizacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Był to słuszny wybór, dzięki któremu możemy tworzyć dogodne warunki do realizacji wartościowych inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Na wsparcie siedemnastu przedsięwzięć z inicjatywy JESSICA przeznaczyliśmy 150,4 mln zł, które uruchomiły środki w wysokości pół miliarda złotych – dodaje marszałek województwa zachodniopomorskiego. – Tylko w Szczecinie zrewitalizowaliśmy takie kultowe miejsca, jak Stara Rzeźnia na Łasztowni czy budynki przemysłowe papierni na Skolwinie. Cieszę się, że do tego grona dołączają dawne Zakłady Odzieżowe Dana.

Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej J.W. Construction Holding S.A. przyznaje, że Szczecin to dobre miejsce do inwestowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę położenie miasta.

– Strategiczne położenie miasta sprawia, że stanie się ono łakomym kąskiem dla światowych gigantów. Pewnym ograniczeniem może być jednak niewystarczająca ilość powierzchni konferencyjnych. Dlatego warto inwestować w przedsięwzięcia wypełniające ten rynek – dodaje Józef Wojciechowski. – Szczecin jest także popularnym celem zakupowym dla mieszkańców Niemiec. Rewitalizacja Dany przyczyni się do rozwinięcia rynku usług turystycznych.

Zdjęcia: J.W. Construction Holding S.A

  • piter

    Mieszkam niedaleko Odżieżowej, przy Manhatannie i codziennie idąc do pracy mijam Danę. Powiem wam że wątpiłem w to że coś godnego uwagi otworzą i bałem się o ten obiekt, a tu proszę. Znajomy z Pzn był tam na konferencji służbowo i się zachwycał wreszcie porządnym hotelem w Sznie.

    • iwon

      Na szczęście coraz więcej takich ładnych miejsc powstaje nie tylko w Szczecinie, ale także innych miastach Polski. Trzymamy kciuki za kolejne inwestycje w zabytkowych wnętrzach:)