Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Historia w kolorze. Zobacz zdjęcia Sanny Dullaway

Historia w kolorze. Zobacz zdjęcia Sanny Dullaway

Ivon

Błękitne oczy Winstona Churchilla, czerwona muszka na portrecie Abrahama Lincolna, turkusowy ocean podczas próby atomowej przeprowadzonej na atolu Bikini – artystka Sanna Dullaway jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ożywia kolorami najsłynniejsze zdjęcia XX wieku – legendarne portrety i reporterskie fotografie.

Winston Churchill

Winston Churchill

Skrajne emocje wywołują retusze, jakie Szwedka Sanna Dullaway wykonuje na kultowych zdjęciach, które obiegły już cały świat.

Jedni zarzucają jej profanację świętości a inni dziękują za emocje, jakie zmodyfikowane fotografie wywołują u odbiorców. Jedno jest pewne, jej prace pokazują nam historyczne postaci i wydarzenia w zupełnie innym wymiarze.

– Kolorowanie nie ma zastąpić czarno-białych zdjęć, ma tylko pokazać je z innej perspektywy – przekonuje na swojej stronie internetowej Sanna Dullaway i zachęca, żeby spojrzeć na archiwalne fotografie tak samo, jak robili to nasi dziadkowie i pradziadkowie. – Gdyby nasi przodkowie mieli możliwość robienia zdjęć w kolorze, na pewno skorzystaliby z tego.

Ze zretuszowanych portretów Sanny Dullaway spoglądają nam prosto w oczy takie słynne postaci, jak Darwin, Abraham Lincoln, Albert Einstein, Charlie Chaplin, Che Guevara czy Alfred Hitchcock. Na pokolorowanym grupowym zdjęciu z 1927 roku widać uczestników konferencji naukowej w Brukseli, w której uczestniczyła tylko jedna kobieta – Maria Skłodowska-Curie.

Sanna Dullaway Konferencja naukowa w Brukseli 1927 rok

Konferencja naukowa w Brukseli 1927 rok

Największe wrażenie robią jednak przerobione przez artystkę reporterskie fotografie przedstawiające m.in. buddyjskiego mnicha, który w 1963 r. podpalił się w proteście przeciwko prześladowaniu buddyzmu, próbę atomową przeprowadzoną na atolu Bikini, policjanta, który z zimną krwią dokonuje egzekucji na żołnierzu Wietkongu czy marynarza całującego pielęgniarkę po ogłoszeniu kapitulacji Japonii.

Próba atomowa 1946 rok

Próba atomowa 1946 rok

Nowego znaczenia nabierają też ostatnio pokolorowane zdjęcia uchodźców, którzy podczas II wojny światowej szukali schronienia w Syrii, Egipcie i Palestynie. Wśród ostatnich prac są także archiwalne zdjęcia królowej Elżbiety II, przerobione z okazji jej 90. urodzin oraz zdjęcia słynnych seksownych pin-up girl pokolorowane z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości.

Pin-up girl

Ale Sanna Dullaway chętnie pracuje też ze zdjęciami przedstawiającymi zwykłych ludzi w ich codziennym życiu. W jej zbiorze zobaczymy fotografię dzieci, które podczas gigantycznej fali upałów w 1911 roku liżą wielki blok lodu ustawiony na nowojorskiej ulicy, portret z 1935 roku siedzącego na ulicy weterana wojny domowej w Pensylwanii, ruchliwe ulice Nowego Jorku z przełomu wieków, wypadek samochodowy z 1921 roku na ulicach Waszyngtonu, spacerowiczów na sławnym nowojorskim moście Brooklyn Bridge czy plażowiczów na plaży w Atlantic City.

Upały w Nowym Jorku 1911 rok

Upały w Nowym Jorku 1911 rok

Źródło: sannadullaway.com/