Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » HafenCity – największy projekt rewitalizacji w Europie

HafenCity – największy projekt rewitalizacji w Europie

Ivon

HafenCity nazywane jest placem budowy. To obecnie największy projekt rewitalizacji w Europie. Renowacji poddano bowiem nie jeden obiekt, czy zabytkowy kompleks, ale cały kwartał miasta o przemysłowej historii. Koncepcja zakłada stworzenie nowej miejskiej dzielnicy w miejscu portowego nabrzeża. Na 150 hektarach powstają budynki, ulice i skwery. W poprzemysłowych magazynach po rewitalizacji tworzone są apartamenty i biurowce. HafenCity ma zwiększyć obszar śródmieścia w Hamburgu aż o 40 proc.

Rewitalizacji poddano obszar starych doków, magazynów i spichlerzy. SpeicherStadt, czyli największe na świecie zgromadzenie spichrzy zostały wzniesione w XIX wieku, kiedy Hamburg był wolnym miastem i strefą bezcłową. Port i zabudowa przemysłowa odcięło śródmieście od dostępu do wody. Przemysł upadł tu sto lat później. Pod koniec XX wieku, port nad Łabą, przestał działać. Przyczynił się do tego rozwój transportu kontenerowego.

Decyzję o zagospodarowaniu tych obszarów na nowo i powiększenie obszaru śródmieścia o tereny nabrzeża podjęto w 1998 roku. Dwa lata później zatwierdzono plan zagospodarowania przestrzennego. Rewitalizacja całego kwartału ma się zakończyć w 2025 roku.

Projekt podzielony jest na etapy. W 2013 roku ukończono BrooktorKai, biurowiec, gdzie siedzibę ma m.in. Der Spiegel, a także Am Sandtorkai oraz Am Sandorpark. Część Dalmannkai, gdzie powstaje filharmonia w Hamburgu – Elbphilharmonie zostanie ukończona w 2016 roku. HafenCity zostało podzielone na 10 kwartałów, a każda ma pełnić inną funkcję. Gotowa część Überseequartier, poświęcona jest nauce. Możemy obejrzeć w niej m.in. Międzynarodowe Muzeum Morskie. Zlokalizowano je w najstarszym spichrzu, wybudowanym w 1879 roku. Obok ma być siedziba Greenpeace i dwa uniwersytety.

HafenCity to miasto w mieście.

Koncepcję zagospodarowania przygotowali architekci z pracowni Hamburgplan i Kees Christiansee/Astoc. W nowej dzielnicy znajdą się biurowce, apartamenty, budynki użyteczności publicznej, a także centrum handlowe i hotele. W tym celu przerobiono stare magazyny, a hotel Twenty Five Hours Hotel urządzono z wykorzystaniem stoczniowych materiałów. Między budynkami znajdują się stare, odrestaurowane dźwigi, które wtapiają się w otoczenie. W apartamentowcach ma zamieszkać ok. 12 tys. ludzi.

Elbphilharmonie

Atrakcją turystyczną jest nabrzeże, gdzie cumują cruisery. Nad Łabą znajduje się też Traditionsschiffhafen – marina przeznaczona dla zabytkowych jachtów i statków. Projekt promenady nad Łabą przygotowali architekci z pracowni EMBT z Barcelony. To miejsce, gdzie mieszkańcy mogą usiąść na ławkach i odpocząć.

Symbolem HafenCity, a także całego Hamburga ma stać się Elbphilharmonie. Koncepcję zaadoptowania starego spichlerza jako podstawy budynku przygotowało biuro Herzog& de Meuron. Nad spichlerzem wznoszona jest szklana bryła. Całość ma być gotowa w 2016 roku. W środku mieszczą się dwie sale koncertowe, muzeum muzyczne, hotel, mieszkania, parking.

Architekci założyli ogromną różnorodność, jak przystało na centrum miasta. Ramy wytycza plan zagospodarowania przestrzennego, który był wielokrotnie zmieniany. Ostatnia wersja pochodzi z 2006 roku. Co chwilę organizowane są kolejne konkursy na projekty architektoniczne budynków, ulic i skwerów. Wszystko ma być utrzymane w jednym stylu: poszanowanie poprzemysłowej historii połączone z nowoczesnością wyznaczająca kierunek rozwoju.

Znajdą się tu projekty największych światowych architektów. Jeden z budynków mieszkalnych zaprojektował Philippe Starck. Powstanie tu też centrum nauki Rema Koolhasa. Z kolei Erick van Egeraat zaprojektował dwie wieże, w których znajdą się mieszkania i biura. Oprócz architektów nad wyglądem i życiem w nowej dzielnicy pracuje dr Marcus Menzel, urbanista i socjolog czyli tzw. social planner. To on ma zadbać o to, żeby w dzielnicy toczyło się życie.

HafenCity jest największym placem budowy w Europie. Rewitalizacji poddano cały poprzemysłowy kwartał miasta, byłe tereny portowe. Ma tu powstać nowoczesna dzielnica, stapiająca się z centrum miasta. Inwestor bardzo dba o promocję. Już dziś organizowane są wycieczki. W jednym z budynków znajduje się olbrzymia makieta, na której można zobaczyć jak dzielnica będzie wyglądała w przyszłości.

Zdjęcia: HafenCity Hamburg GmbH