Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Remontują Grand Bazaar w Stambule

Remontują Grand Bazaar w Stambule

Ivon

Nawet 10 lat może trwać generalny remont największego targowiska w Stambule, które jest ulubionym miejscem turystów odwiedzających Turcję. Grand Bazaar (Carsi Bazar, Kryty Bazar) zajmuje 30 hektarów w dzielnicy Fatih i pamięta czasy Bizancjum. Od wieków kupcy sprzedają tu przyprawy, biżuterię, dywany. Do XIX w. handlowali także niewolnikami.

W 1465 roku, na rozkaz sułtana Mehmeda Zdobywcy, zbudowano tu dwie hale dla jubilerów i antykwariuszy. Dziś Grand Bazaar to prawdziwe miasto z 61 ulicami, 3,5 tys. sklepików, restauracjami, kawiarniami, meczetami i fontannami.

Turyści mogą dostać się do środka przez 22 bramy. Mustafa Demir, burmistrz Fatih, przyznaje, że klimat, jaki tu panuje jest niepowtarzalny i obiecuje, że remont, nie zaburzy atmosfery tego miejsca.

– Nie ma potrzeby zamykania bazaru na czas prac remontowych, turyści nadal będą mogli odwiedzać to miejsce – uspokaja w wywiadzie dla „Hürriyet Daily News” Mustafa Demir. –Naszym głównym celem jest ochrona Grand Bazaaru przed deszczem, wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Dlatego w pierwszej kolejności trzeba wyremontować dach, który zostanie pokryty ceramiczną dachówką, renowacji wymagają także popękane ściany. Wymieniona zostanie instalacja elektryczna, montowane będzie energooszczędne oświetlenie, a pod bazarem robotnicy wykonają odwodnienie podmokłego terenu.

Mustafa Demir zaznacza, że największym problemem utrudniającym prace remontowe był brak administracji targowiska. Grand Bazaar jest miejscem autonomicznym i składa się z 2,7 tys. niezależnych parceli, które są prywatną własnością kupców. Do tej pory prace remontowe każdy z nich przeprowadzał na własną rękę.

– Jeżeli zepsuje się okno, nikt nie zbierze pieniędzy i go nie naprawi – dodaje Mustafa Demir. Dlatego na początku stycznia 2016 roku rada miasta powołała 13-osobowy zarząd administracji bazaru, który pomoże w podejmowaniu decyzji dotyczących prac remontowych. Koszt inwestycji szacowany jest, na co najmniej 35 mln lirów.

Zdjęcia: www.wikimedia commons