Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Granaria: nowe życie starych gdańskich spichlerzy

Granaria: nowe życie starych gdańskich spichlerzy

Ivon

Największy niegdyś spichlerz Europy zamieni się w ciągu ośmiu lat w jedną z kolejnych atrakcji turystycznych Gdańska. Na północnym cyplu Wyspy Spichrzów powstaje unikalny kompleks Granaria składający się z hotelu, ponad 500 mieszkań, parkingu podziemnego na 700 aut, restauracji, sklepów, biur i placu miejskiego. Gigantyczna inwestycja będzie kosztowała 400 mln złotych.

W tym historycznym sercu Gdańska pierwsze magazyny zbożowe powstały około 1330 roku. Ponad 300 lat później w 315 spichrzach przechowywano już 250 tys. ton zboża. Choć czasy II wojny światowej przetrwały tylko trzy budynki, to stopniowo udało się odbudować 36 spichrzów. Nadal jednak północny cypel wyspy wygląda jak w 1945 roku, królują tu ruiny przedwojennej zabudowy. Szansą dla tej części wyspy stało się porozumienie, jakie w marcu 2015 roku Urząd Miasta w Gdańsku podpisał z konsorcjum dwóch firm: Multibud W. Ciurzyński S.A. oraz Immobel Poland. W wyniku umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym powstanie tu kompleks hotelowo-mieszkaniowo-usługowy o nazwie Granaria (nazwa nawiązuje do łacińskiego słowa „granarium”, które w XV wieku oznaczało spichlerz).

– Zaprojektowaliśmy wielofunkcyjną zabudowę  gromadząc pod dachami Nowej Wyspy Spichrzów zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe jak i butikowe biura oraz podziemne parkingi zlokalizowane pod niemal całym obszarem – mówi Bartłomiej Hofman, dyrektor zarządzający Immobel Poland. – W naszej opinii miejsce to powinno tętnić życiem zapewniając wspaniałe warunki zarówno pracy, rekreacji jak i zamieszkania. Nasz projekt to gwarantuje.

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna powstała w biurze RKW z Dusseldorfu, którym zarządza Wojciech Grabianowski, architekt znany w Gdańsku m.in. z projektu stadionu PGE Arena. Konkurs na zaprojektowanie architektury zabudowy kwartału północnego cypla Wyspy Spichrzów, składającego się z trzech kamienic, wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat.

Granaria Gdańsk

Projekt zakłada zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy i połączenie ich z nowoczesną architekturą. Od północnego cypla do ulicy Stągiewnej powstanie gigantyczna zabudowa o powierzchni prawie 2 hektarów, z czego 60 tysięcy metrów kwadratowych będzie stanowiła powierzchnia użytkowa. Powstanie tu hotel ze 180 pokojami, 560 mieszkań, parking podziemny na 700 aut, restauracje, punkty handlowe, biura i plac miejski.

Sam zespół hotelowy będzie się mieścił na prawie 9 tys. mkw. Na powierzchni około 5 tys. mkw. powstaną apartamenty mieszkalne z widokiem na Motławę, w większości dwustronnie doświetlone. Lokale usługowo-handlowe zlokalizowane na parterze budynków będą miały powierzchnię 3.400 mkw. Powstaną tu także ciągi piesze, połączone z lokalami usługowo-handlowymi. Dwie ulice wewnętrzne zostaną przykryte szklanym dachem, na wzór brukselskiej galerii Saint-Hubert.

Ta część Gdańska ma stać się jedną z turystycznych wizytówek miasta.

Dlatego miejscy urbaniści planują tu również remont infrastruktury drogowej, przebudowę mostu Stągiewnego na most zwodzony, rozbudowę mariny oraz budowę kładki łączącej Wyspę z Długim Pobrzeżem. Kładka przez Motławę, która pozwoli swobodnie przechodzić między wyspą a centrum Gdańska, ma być gotowa na przełomie roku 2018 i 2019.

– Wysiłki jakie poczynił w ostatnich latach Zarząd Miasta Gdańsk umożliwiły potencjalną zabudowę północnego cypla Wyspy Spichrzów – przekonują przedstawiciele Immobel Poland. – Umocnione w ubiegłym roku nabrzeże, oferuje pas spacerowy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, który przyciąga spacerowiczów podziwiających gdańską starówkę z zupełnie nowej perspektywy.

Inwestycja, której koszt szacowany jest na ok. 400 mln zł, zostanie zrealizowana w kilku fazach. Kwartał składający się z trzech kamienic i hotelu powstanie w pierwszej kolejności, w 2019 roku, ostatnia część ma zakończyć się w 2023 roku.

Wizualizacje: Materiały prasowe, Immobel Poland, RKW Rhode Kellermann Wawrosky