Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Gianni Versace na Fashion Week w Łodzi

Gianni Versace na Fashion Week w Łodzi

Ivon

Choć XIV edycja FashionPhilosophy Fashion Week Poland w Łodzi zakończyła się skandalem, to skandalem byłoby również pominięcie wystawy kolekcji ubrań Gianni Versace z lat 80. i 90, którą po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć w Polsce.

Ubrania pochodziły z prywatnej kolekcji Antonio Caravano, przyjaciela domu mody Versace. Wcześniej zaprezentowano je w Monako, Miami i Neapolu. Choć w Polsce to nadal mało popularne, na świecie kolekcjonerzy coraz częściej inwestują w modę. Szczególnie cenieni są włoscy projektanci i moda lat 80.

Gianni Versace kochał kobiety, podkreślał ich seksapil oraz pewność siebie.

W tym roku mija 70. rocznica urodzin jednego z największych kreatorów mody. W przyszłym będzie obchodzona 20. rocznica jego śmierci. Mistrz krawiectwa rozpoczynał karierę w latach 70. i od razu wspiął się na szczyt. Jego projekty z lat 80. zrewolucjonizowały światową modę. Kolekcje Versace na wybiegach prezentowały topowe modelki: Naomi Campbell, Linda Evangelista czy Christy Turlington. Gianni ubierał największe gwiazdy m.in. Liz Hurley czy księżną Dianę. Jego znakiem rozpoznawczym stała się głowa Meduzy. Motyw pojawiał się jako deseń na ubraniach, tłoczono go na guzikach, wykorzystywano w biżuterii. Głowa Meduzy stała się symbolem pożądania.

Z okazji rocznicy urodzin i zbliżającej się rocznicy śmierci kreatora świat mody przypomniał jego projekty. Podczas FashionPhilosophy Fashion Week Poland w Łodzi, po raz pierwszy w Polsce można było zobaczyć oryginalne projekty domu mody Versace z lat 80. i 90. Wszystkie należą do Antonio Caravano, który kolekcjonuje kolekcje Versace. Choć dziś część z nich może się wydawać niemodna, czy przesadzona, to kawałek historii mody. Kilka projektów wydaje się być jednak równie aktualnych co 30 lat temu. Gianni Versace zawsze wyprzedzał swoją epokę.

Zdjęcia: vogue.it, materiały własne

  • Kawał modowej historii zawitał do Łodzi 🙂