Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Gdański Szlak Wodociągowy nową atrakcją turystyczną

Gdański Szlak Wodociągowy nową atrakcją turystyczną

Ivon

Czy można pogodzić ze sobą ochronę zabytków i przyrody? Można. Na Pomorzu modernizacji doczekał się Gdański Szlak Wodociągowy. Inwestycja pozwoli nie tylko na renowację XIX-wiecznych zbiorników, ale także ochronę największych w Polsce siedlisk nietoperzy.

Czy zabytkowe zbiorniki wodne mogą się stać nową atrakcją turystyczną? Według władz Gdańska, mogą, a wręcz powinny.

Rozpoczęto właśnie inwestycję pt. Gdański Szlak Wodociągowy, która zakłada udostępnienie dla zwiedzających dwóch zabytkowych zbiorników wody, które od wielu lat są nieczynne. Chodzi o zbiornik Stara Orunia z 1869 roku oraz Zbiornik Stary Sobieski z 1911 roku.

W zbiorniku Stara Orunia znajduje się dodatkowo największe w Polsce siedlisko nietoperzy. Można tu spotkać różne gatunki tych ssaków m.in. największego polskiego nietoperza, nocka dużego. Zbiornik będzie można zwiedzać tylko poza okresem hibernacji nietoperzy. Przez cały rok zwiedzającym udostępniony będzie zbiornik Stary Sobieski, w którym ma powstać wystawa związana z historią gdańskich wodociągów.

Częścią Szlaku Wodociągowego ma być także zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, w którym zjadą się dwie wystawy. Dzięki nim poznamy m.in. ciekawostki związane z funkcjonowaniem systemu wodociągowego.

– Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, który łączy ze sobą różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska – jednocześnie chronimy siedlisko nietoperzy oraz piękne obiekty wodociągowe, będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Władze Gdańska chcą pochwalić się zabytkową architekturą zbiorników i unikalnymi rozwiązaniami, które zastosowano już w XIX wieku.

– Projekt ten jest także efektem kilkuletnich prac związanych z porządkowaniem zapomnianej historii i ratowaniem unikalnej dokumentacji oraz zabytkowych elementów wodociągowych – mówi Jacek Skarbek, Prezes Zarządu GIWK.

Inwestycja pochłonie 8,7 mln zł. Remont ma się rozpocząć w kwietniu tego roku, a zakończyć w 2017. Gdański Szlak Wodociągowy ma zostać udostępniony zwiedzającym w 2018 roku.

Zdjęcia: materiały Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej