Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Jak zmienia się Gdańsk? Zobacz mapy retro, ukośne i w 3D

Jak zmienia się Gdańsk? Zobacz mapy retro, ukośne i w 3D

Joan

Retromapa, na której można porównać Gdańsk kiedyś i dziś, ukośnie i w 3D – to nowe mapy przygotowane przez Gdańsk dla mieszkańców i turystów. Nowe mapy, wykonane z dokładnością do pięciu centymetrów, dostępne są na stronie internetowej. Dzięki nim można zobaczyć na przykład, jak wyglądała Wyspa Spichrzów przed rewitalizacją.

Turyści i mieszkańcy mogą poznać Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy – lotu ptaka.

By podziwiać zabytkową starówkę nie trzeba organizować lotu balonem. Urząd miasta uruchomił właśnie specjalną stronę, na której zamieścił trzy interaktywne mapy: retromapę, gdzie można porównać Gdańsk osiem lat temu i dziś, mapę w 3D oraz z ukosa.

Projekt nowych map przygotował Witold Kuźnicki z firmy MGGP Aero, która specjalizuje się w uzyskiwaniu danych przestrzennych. Do przygotowania niezależnych map wykorzystano trzy technologie. Każda pozwala w inny sposób spojrzeć na krajobraz Gdańska. Do przygotowania map wykonano ponad trzy i pół tysiąca zdjęć lotniczych. Dwa samoloty krążyły nad Gdańskiem na wysokości 800 metrów.

Retromapa, pozwala w prosty sposób w przeglądarce internetowej porównać mapę Gdańska, a dokładnie zdjęcia lotnicze z 2008, 2014 i 2016 roku. Dzięki temu możemy zobaczyć jak zmieniał się Gdańsk, gdzie powstały nowe budynki i które zabytki są rewitalizowane. Na mapie z 2016 roku widać np. odbudowującą się Wyspę Spichrzów. Wkrótce mają się tu znaleźć także zdjęcia z wczesnych lat powojennych, które umożliwią sentymentalną podróż w czasie.

Gdańsk retromapa

Zdjęcia ukośne, to mapa która powstała przy wykorzystaniu zdjęć miasta z kilku kamer. Dzięki temu możemy obejrzeć jeden budynek z kilku perspektyw, a nawet zmierzyć jego wysokość. Technologia ukośnych zdjęć to osiągnięcie ostatniego roku. Zaprezentowano ją podczas wystawy światowej EXPO’15 w Mediolanie.

Gdańsk zdjęcie ukośne

– Jako jedna z ośmiu polskich innowacyjności zaprezentowano technologię zdjęć ukośnych wraz ze skaningiem laserowym. Produkt wyłoniono w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Zdjęcia w 3D, to mapa która daje możliwość oglądania trójwymiarowego Gdańska. Na razie dostępny jest tylko obraz Głównego Miasta, czyli zabytkowego centrum. Urzędnicy przygotowali aplikację też na smarfony i tablety.

Gdańsk mapa 3D

Jak korzystać z interaktywnych map?

Wystarczy wejść na odpowiednią stronę w przeglądarce internetowej. Aplikacje nie wymagają specjalistycznego oprogramowania, ani wtyczek. To świetna okazja, żeby poznać zabytki Gdańska z góry. Zaletą interaktywnych map są zdjęcia lotnicze świetnej jakości, które nie pozostawiają przed nami tajemnic. Wykonano je z dokładnością do pięciu centymetrów.

Dla kogo przygotowano mapy?

Dla mieszkańców i turystów, którzy chcą zwiedzać miasto spoglądając na nie z góry oraz dla urzędników, którzy przygotowują plany zagospodarowania przestrzennego oraz rewitalizacji kolejnych kwartałów miasta.

 – Model 3D pomocny będzie na przykład przy opracowywaniu projektów zagospodarowania przestrzeni publicznych – np. wstępne opracowania projektów przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu – Michał Szymański, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.