Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Galeria handlowa w dawnej Fabryce Fajansu

Galeria handlowa w dawnej Fabryce Fajansu

Ivon

Wzorcownia była pierwszą galerią handlową z kompleksem rozrywkowym we Włocławku. Była też pierwszym przykładem rewitalizacji tak dużego obszaru w tym mieście. Obiekt został wynajęty prawie w 100 proc., a na zrujnowane fabryczne tereny wróciło życie, dlatego można ją uznać za udaną.

Włocławek słynie na całym świecie z wyrobów ceramicznych. Kolekcje inspirowane twórczością Pabla Picassa osiągają dziś bardzo wysokie ceny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Tradycja produkcji włocławskiego fajansu sięga aż 1873 roku. Wtedy zaczęto produkować talerze, misy, serwisy kawowe i obiadowe, a także akcesoria kuchenne. Produkcja się rozrastała, budowane były kolejne zakłady.

We Włocławku istniały cztery fabryki fajansu. Dwie z nich, to Keramos i Fabryka Braci Kohn. Pozostałe zlokalizowane były przy ul. Kościuszki, czyli na terenie dzisiejszej Wzorcowni i CH City. Założono je w 1873 i 1880 r. Produkcja ustała w latach 90-tych i obiekty opustoszały. Miasto nie miało na nie pomysłu, dlatego popadały w ruinę, pozostawiając nieużytkowanym, ogromny obszar w centrum miasta. W końcu realizacji na tym terenie galerii handlowej, centrum rozrywki, a także powierzchni biurowej i mieszkań, podjęła się firma Budizol Property. To była jedna z największych inwestycji we Włocławku i pierwszy przykład rewitalizacji przemysłowych terenów w tym rejonie.

Centrum handlowe Wzorcownia powstało na terenie zabytkowych zabudowań fabrycznych z XIX-wieku, objętych ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Architekci zaprojektowali tam cztery budynki. Jeden z nich jest zabytkowy, pozostałe zostały zbudowane od nowa w stylu nawiązującym do stylu epoki. Tym samym stworzyli ramy dla Placu Grodzkiego, który stał się nowym miejskim skwerem. Całość zajmuje obszar ośmiu hektarów, tworząc nową śródmiejską dzielnicę miasta.

Architektom, z poznańskiej pracowni CDF Architekci, którym powierzono projekt, szczególnie zależało na rewitalizacji całego obszaru dawnej fabryki fajansu, który znajdował się w centrum miasta.

Największy, nowo wybudowany budynek galerii handlowej, mieści ponad 70 sklepów i punktów usługowych. Elewacja budynku jest kontynuacją zabytkowego muru dawnej fabryki. Nowe obiekty stylistycznie nawiązują do architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Świadczą o tym nie tylko frontowe elewacje, ale także liczne detale architektoniczne. W nowych obiektach użyto tych samych materiałów, co w zabytkowym obiekcie – ręcznie formowanej cegły, stali i blachy.

Wzorcownia

Prawdziwego fabrycznego ducha można znaleźć w Piecowni. To jedyny zabytkowy obiekt, który udało się zachować. Wzniesiono go w 1873 roku, jako część Fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, pełnił też różne funkcje: piecownia, suszarnia i formownia.

– Podczas rewitalizacji konieczna była adaptacja zrujnowanych obiektów na potrzeby centrum handlowego. Stare maszyny mają jednak świadczyć o przeszłości i tożsamości tego miejsca. Największą atrakcją są zachowane piece do wypalania fajansu. Udało się zachować trzy piece – mówi Iwona Czubryt, szef projektów firmy Budizol, która realizowała inwestycję. – Fabryka była w dramatycznym stanie, dlatego zachowanie każdego zabytkowego fragmentu wymagało wiele pracy i wysiłku. Jednym z największych sukcesów, jest pozostawienie zabytkowej elewacji Piecowni. Pozostałe obiekty musieliśmy zbudować od nowa.

Przy Placu Grodzkim zlokalizowano jeszcze dwa budynki mieszkalno-usługowe. Na piętrze znajduje się 18 apartamentów stylistycznie nawiązują do architektury loftów. Na parterze są lokale usługowe.

– Zarówno galerię handlową, jak i pozostałe obiekty, wybudowano według nowych projektów, ale stylem nawiązują do zabytkowej architektury – mówi Iwona Czubryt.

Fot. C.H. Wzorcownia – Włocławek Retail Sp z o.o. / Budizol Property