Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Futurystyczna filharmonia w Hamburgu

Futurystyczna filharmonia w Hamburgu

Ivon

Filharmonia, hotel, restauracje, klub nocny i luksusowe apartamenty – to wszystko znajdzie się w futurystycznym budynku nad Łabą, który był kiedyś magazynem kakao. W portowej dzielnicy Hamburga powstaje filharmonia, która już na etapie projektu zachwyciła środowisko architektów na całym świecie. Przedłużająca się od kilku lat budowa ma szansę zakończyć się w styczniu 2017 roku.

We wschodniej części portowej dzielnicy Hafen City trwa intensywna budowa Elbphilharmonie – filharmonii, która ma szansę stać się tak sławną jak opera w Syndey. Jej niezwykłość polega na mariażu starego industrialnego charakteru portowego spichlerza z futurystyczną kryształową nadbudową. Po ukończeniu inwestycji będzie to najwyższy budynek Hamburga, mierzący 110 metrów wysokości.

Niezwykły projekt stworzyli szwajcarscy architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron, którzy są znani między innymi z zaprojektowania olimpijskiego stadionu w Pekinie.

– Elbphilharmonie wzbudza ogromne zainteresowanie, zwłaszcza w środowisku architektów. To jeden z naszych najbardziej spektakularnych projektów – przyznaje w folderze przygotowanym przez inwestora Pierre de Meuron. – Nie wiem czy jakiekolwiek inne miasto na świecie prowadzi tak niesamowity projekt, który tak dokładnie na nowo zdefiniuje całe miasto.

Podstawę nowej filharmonii stanowi portowy magazyn Kaispeicher A zbudowany z czerwonej cegły miedzy 1963 i 1966 rokiem. Jeszcze kilkanaście lat temu składowano tam kakao, które przypływało do Hamburga. Na budynku wznoszona jest misterna konstrukcja – szklana bryła przypominająca rozkołysane fale. Każdy ze 1100 szklanych, zakrzywionych elementów fasady jest pokryty nadrukami w formie kropek, co ma odbijać promienie słoneczne i ochronić budynek przed przegrzewaniem.

W gmachu Elbphilharmonie ma znajdować się 26 kondygnacji, na których rozmieszczone będą trzy sale koncertowe, 200-pokojowy luksusowy hotel, centrum wellness, klub nocny i 21 luksusowych apartamentów.

Główna sala koncertowa, o owalnym kształcie i sięgającej 50 metrów wysokości, pomieści 2150 gości. Jej konstrukcja odbiega od tradycyjnej architektury takich sal. Bardziej przypomina tarasowy układ winnicy, bo w środku znajduje się miejsce dla orkiestry, a rzędy widowni pną się do góry wokół niej, właśnie jak tarasy winnic.

W kameralnej sali koncertowej, która może pomieścić 550 osób oprócz koncertów będą się odbywały także bale i bankiety. Najmniejsza z sal, Kaistudio, która oferuje 150 miejsc, będzie miejscem koncertów muzyki eksperymentalnej, wykładów i warsztatów muzycznych.

Budowa futurystycznej filharmonii w Hamburgu

Przestrzenią publiczną będzie gigantyczny taras widokowy, tzw. plaza, z której rozciąga spektakularny widok z wysokości 37 metrów na miasto i port. Na powierzchni 4 tys. m kw. znajdą się restauracje, bary, wejście do hotelowego lobby, kompleksu apartamentów i punkty informacyjne. Plaza będzie prawie tak duża, jak rynek miejski przed ratuszem Hamburga. Goście dostaną się w to miejsce 82-metrowymi, rzeźbionymi ruchomymi schodami.

Początkowo inwestycja miała się zakończyć w 2010 roku. Teraz burmistrz Hamburga obiecuje, że finał tego gigantycznego przedsięwzięcia planowany jest na styczeń 2017 roku. Przeciągająca się budowa wywoływała wiele kontrowersji także ze względów finansowych, bo według pierwszych planów obiekt miał kosztować 76 mln euro, a w 2011 roku całkowity koszt budowy oszacowano na 476 milionów euro.

– Mamy za sobą błędy przeszłości, skandaliczne podnoszenie kosztów inwestycji bardzo zasmuciły mieszkańców Hamburga. Aktualni nasi partnerzy już poprawili błędy przeszłości – przyznaje Olaf Scholz, burmistrz Hamburga. – Imponująca sylwetka filharmonii już stała się częścią naszego miasta, dokładnie pokazując, że Hamburg tworzy dużo więcej niż tylko jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Plaza będzie miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców i turystów. Chciałbym, żeby każde dziecko w Hamburgu przynajmniej raz w swojej edukacji odwiedziło Elbphilharmonie.

Wizualizacje: materiały prasowe Elbphilharmonie