Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Francja burzy zabytkowe kościoły

Francja burzy zabytkowe kościoły

Ivon

Brutalna interwencja policji miała miejsce w kościele św. Rity w XV dzielnicy Paryża. Oddział prewencji wyniósł siłą kapłana odprawiającego nabożeństwo i usunął 30 wiernych, którzy protestowali przeciw planom wybudowania w miejscu kościoła apartamentowca i parkingów. Kościół św. Rity to kolejna świątynia, którą czeka wyburzenie. Według raportu francuskiego Senatu w ciągu najbliższych kilku lat we Francji zostanie wyburzonych ok. 2800 katolickich kościołów.

Kościół św. Rity, który znajduje się w XV dzielnicy Paryża rok temu został sprzedany deweloperowi, który planuje w tym miejscu budowę apartamentowca i parkingów.

Świątynia została zbudowana w 1900 roku według projektu architektów Pawła i Theodore Gravereaux i skupiała tzw. wiernych kościoła gallikańskiego, którzy wzbudzają spore kontrowersje. Co roku święcono tam psy, koty, osły i wielbłądy, były tu odprawiane także nabożeństwa ku pamięci Michaela Jacksona. Od roku kościół był zamknięty, ale odprawiano tam msze, bo wierni nie godzili się z planami wyburzenia świątyni.

Interwencja policji w kościele św. Rity w Paryżu

Wyrzucenie ludzi z kościoła, podczas odprawiania liturgii spotkało się z krytyką opozycyjnych polityków. Mer XV dzielnicy Paryża, Philippe Goujon powiedział: „cała wspólnota chrześcijańska jest w żałobie”. Usunięcie siłą wiernych porównał do zamachu w Saint-Etienne-du-Rouvray, gdzie islamiści zabili odprawiającego mszę księdza Jacquesa Hamela.

Marine Le Pen zaproponowała na swym Twitterze: „A może ktoś zechciałby zbudować parkingi na miejscu salafickich meczetów zamiast burzyć nasze kościoły?”. A deputowany Frédéric Lefebvre dodał:

– Przeprowadzenie ewakuacji wiernych w czasie Mszy świętej jest aktem niegodnym, dokonanym w samym środku lata, wykorzystującym nieobecność dużej części parafian i szok wiernych po zamachu terrorystycznym w Saint-Etienne-du-Rouvray.

Kościół św. Rity w Paryżu

Według raportu Senatu we Francji w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 2800 katolickich kościołów. Tylko w samym Paryżu zagrożonych jest 16 kościołów, w tym m.in.: kościół Saint Joseph des Carmes, z niszczejącymi XVII-wiecznymi freskami w kaplicy św. Anny, kościół Saint-Joseph-des-Artisans z X wieku, kościół Saint-Merri i kościół Saint-Germain-des-Prés z IV wieku, kościół Notre-Dame-d’Auteuil z XVI wieku.

Od 2000 r. zburzono już 18 świątyń. Trzy lata temu w podobnej atmosferze skandalu wyburzono neogotycki kościół św. Jakuba w Abbeville, a w jego miejscu powstało 45 miejsc parkingowych. Katedra zbudowana została w latach 1868 -1876, na miejscu kościoła z XII wieku, według projektu architekta Victora Delefortrie. Także w 2013 roku z powierzchni ziemi zniknął XV-wieczny kościół św. Piotra w Gesté.

kościół św. Piotra w Gesté

Inne wyburzone francuskie świątynie:

1. kościół Saint-Blaise w Breuil (Allier)

kościół Saint-Blaise w Breuil
2. kościół Notre-Dame-de-Lourdes w Nicei (Alpes maritime)

kościół Notre-Dame-de-Lourdes w Nicei
3. kościół w Gruissan, rozebrany w 2010 (Aude)

kościół w Gruissan
4. kościół św. Piusa X w Béziers, rozebrany w 2013 (Hérault)

kościół św. Piusa X w Béziers
5. kościół Saint-Aubin-du-Pavoil,  rozebrany w 2013 (Maine-et-Loire)

kościół Saint-Aubin-du-Pavoil
6. kościół Saint Georges des Gardes, rozebrany 2006 (Maine-et-Loire)

kościół Saint Georges des Gardes
7. kościół Belgeard z XII wieku, rozebrany w 2003 (Mayenne)

kościół Belgeard z XII wieku
8. kościół Saint-Paul à Haubourdin zburzony w 2003 (Nord)

kościół Saint-Paul à Haubourdin
9. kościół Sainte Marie rozebrano w 2006 (Pas-de-Calais)

kościół Sainte Marie
10. kościół Saint-Aignan zburzony 2003 (Seine Maritime)

kościół Saint-Aignan
11. kościół Charles de Foucauld w Grand-Quevilly rozebrany w 2009 (Seine Maritime)
12. kościół Parisot rozebrany 2002 (Tarn)
13. kościół Notre-Dame-de-la-Paix w Draveil zburzony 2005 (Essonne)
14. kościół w Roubaix rozebrany 2012 (Nord)
15. kościół w Nord Eclair zburzony w grudniu 2008 (Nord)
16. kościół Contrie, rozebrany w 2011 (Loire Atlantique)

Zobacz wyburzenie kościoła w Gesté:

Zobacz wyburzenie kościoła w Abbeville:

Źródło: http://patrimoine.blog.pelerin.info/

  • Anna Zyta

    zagłębiając się w przeszłość, będąc ateistką i mogąc spojrzeć na to trzeźwym okiem po przeczytaniu tego artykułu mam pewnego rodzaju deja vu. Czy nie było już takich punktów w historii? kiedy w (rzekomo) 966roku ochrzczono Mieszka i dokonano chrystianizacji ludzie mieli inne wierzenia, wierzyli w religię słowian. Siłą wmuszono im bycie chrześcijanami i tak się utarło. Mam wrażenie, że historia zatacza krąg, ale tym razem wpojony zostanie islam. Siłą absurdalnie niebezpieczną wyprze inne religie. I może nie byłoby w tym nic nienaturalnego, gdyby nie fakt, że to religia nienawiści, sadyzmu, braku szacunku do kobiet, religia pozwalająca na pedofilię, przemoc seksulaną, morderstwa. Obudźmy się i nie pozwólnmy na islamizację Europy

    • iwon

      Niezależnie od spraw religijnych, po prostu żal pięknej architektury