Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Trójmiasto » Forum Gdańsk z lotu ptaka

Forum Gdańsk z lotu ptaka

Ivon

Miasto Gdańsk przygotowało film, na którym można zobaczyć budowę Forum Gdańsk z lotu ptaka. To kompleks handlowy z pasażem, w którym znajdzie się także Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska. Forum powstaje w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego w historycznym centrum Gdańska. Inwestycja ma się zakończyć w przyszłym roku.

Na jej zakończenie gdańszczanie czekają z niecierpliwością. Forum Gdańsk to bowiem nie tylko centrum handlowe z ogólnodostępnym pasażem i centrum upamiętniające dziedzictwo Gdańska. To także zupełnie nowa organizacja ruchu w tym miejscu. Miasto współpracuje z prywatnym inwestorem, dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej przemyślanych rewitalizacji. Nad pracami czuwa też konserwator zabytków. Wraz z budową olbrzymiego centrum usprawniana jest też komunikacja w tym rejonie.

Budowa rozpoczęła się rok temu, ale na miejscu widać tylko rozkopy i roboty drogowe. Inwestor firma Multi i Miasto Gdańsk przygotowały film, dzięki któremu mieszkańcy zobaczą jak przebiega rewitalizacja tego obszaru.

Wybudowano już poziom „O”. Zabezpieczono też zabytkowe obiekty, które znajdują się na terenie inwestycji. Chodzi o budynek Poczty Polskiej oraz dawne przedszkole Sióstr Elżbietanek. Ten ostatni zostanie poddany rewitalizacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Na terenie Forum Gdańsk znajdzie się 220 sklepów i lokali usługowych, największe w Trójmieście wieloekranowe kino, restauracje i kawiarnie oraz klub fitness. Przewidziano parking na ponad tysiąc miejsc. Targ Rakowy będzie miał formę pasażu przechodzącego w plac miejski. Przy nim zlokalizowane będą kawiarnia i restauracje. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni ciągnąć ma się bulwar. W kolejnym etapie mają powstać biurowce.

Forum Gdańsk znajduje się w historycznym centrum Gdańska.

Inwestycja ma usprawnić komunikację w tym rejonie, ponieważ w sąsiedztwie będzie przebudowanych aż sześć skrzyżowań. Zmodernizowane zostaną też przystanki komunikacji miejskiej.

Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2015 roku. Na jakim etapie są prace?

– Przez ostatnie 11 miesięcy realizacja inwestycji Forum Gdańsk nabrała rozpędu, udało nam się zrealizować wiele ważnych prac. Wiemy, że na razie najbardziej widoczne i odczuwalne dla mieszkańców Gdańska są roboty drogowe, jednak już w tym roku będą oni mogli obserwować wyraźne zmiany na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale cały czas mamy przed oczami finalny efekt – nową, tętniącą życiem przestrzeń miejską oraz znacząco usprawnioną komunikację w centrum Gdańska – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

W zeszłym miesiącu otwarto już ulicę Hucisko. Pod przebudowanym wiaduktem w ciągu ul. Hucisko pobiegnie nowa ulica Nowe Podwale Grodzkie. Z kolei przy al. Armii Krajowej widać już konstrukcje nowych wiaduktów. Właśnie tu ma powstać węzeł przesiadkowy.

Pomimo że do otwarcia Forum Gdańsk pozostało jeszcze ok. 1,5 roku, poziom najmu wynosi już 70 proc.

Zdjęcia i wizualizacje: Multi