Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Fort Piłsudskiego w nowej odsłonie

Fort Piłsudskiego w nowej odsłonie

Ivon

Fort Piłsudskiego zostanie wkrótce odrestaurowany. Na terenie XIX-wiecznego kompleksu obronnego powstaną apartamenty na wynajem długoterminowy. Inwestor, Myoni Group, przedstawił pierwsze wizualizacje. Chce postawić kilkanaście budynków. 

Fort Piłsudskiego wchodził w skład pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa. Wybudowano go w latach 80-tych XIX wieku.

Przez żołnierzy rosyjskich nazywany był Fortem Cze, od nazwy Czerniaków. W 1928 roku przemianowany został na Fort Piłsudskiego. Dziś znany jest pod tą nazwą. W czasie II wojny światowej zabudowania, zwłaszcza koszarowe, zostały mocno zniszczone. Po wojnie zlokalizowano tu garaże i ogródki działkowe. Fort niszczał i stawał się coraz bardziej zarośnięty.

W 2007 roku, po tym jak kompleks opuściło wojsko, teren przeszedł w prywatne ręce. Pomysłów na jego zagospodarowanie nie udało się zrealizować. W 2014 roku teren kupił deweloper Myoni Group i przystąpił do przygotowywania koncepcji zagospodarowania działki. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obszar przeznaczony jest pod zabudowę hotelowo-pensjonatową. Myoni Group chce tu zbudować apartamenty na wynajem długoterminowy, w stylu aparthotelu.

Fort Piłsudskiego widok od strony ul. Idzikowskiego

Projekt osiedla powstał w pracowni Szaroszyk i Rycerski. Na terenie zabytkowego fortu powstanie trzynaście dwukondygnacyjnych budynków z parkingami podziemnymi. Mają być zlokalizowane nad fosą. Dwa kolejne zostaną wbudowane w wał. Nowe budynki będą sąsiadować z zabytkowymi koszarami. Inwestor chce je odrestaurować i zrekonstruować. Fort wpisano do rejestru zabytków.

– Planujemy gruntowną rewitalizację zgodnie z wytycznymi stołecznego konserwatora zabytków. W historycznej części znajdzie się część gastronomiczna i rekreacyjna – mówi Paulina Piliszek z Myoni Group.

Inwestor zapewnia, że nowe zabudowania zostaną wpisane w zabytkową tkankę, a na terenie przyległym zachowane będzie jak najwięcej zieleni.

Fort Piłsudskiego, jest jednym z 27 zabytkowych fortów na terenie Warszawy. Do tej pory zrewitalizowano jeden z nich – Fort Sokolnickiego. W starym forcie znalazła miejsce nowa placówka „Centrum Sztuki – Fort Sokolnickiego”. W zasypanej w latach 30-tych fosie zbudowano amfiteatr, w kaponierach organizowane są wystawy. Wewnętrzny dziedziniec przykryto dachem. W budynku prochowni zlokalizowano lokale użytkowe. Centrum Sztuki w Forcie Sokolnickiego jest dziś miejscem wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Żoliborza.

Budowa osiedla na terenie Fortu Piłsudskiego ma rozpocząć się w maju, a zakończyć w pierwszym półroczu 2018 roku.

Wizualizacje: materiały Myoni Group