Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Fondaco dei Tedeschi. Wenecka świątynia shoppingu

Fondaco dei Tedeschi. Wenecka świątynia shoppingu

Ivon

Dwa miliony klientów rocznie ma odwiedzić nowy dom towarowy, który od 1 października działa w Fondaco dei Tedeschi, jednym z najsłynniejszych zabytków Wenecji, znajdującym się przy moście Rialto. Dawne magazyny kupieckie mające 800-letnią tradycję zostały pieczołowicie odnowione i przekształcone w luksusową świątynię handlu.

Fondaco dei Tedeschi

Na 7 tysiącach mkw. powierzchni handlowej można kupić najbardziej pożądane produkty włoskich i międzynarodowych marek: kreacje najlepszych projektantów, najdroższą biżuterię, zegarki, wykwintne alkohole, kosmetyki, wyroby rzemieślnicze. Do dyspozycji klientów jest 450 pracowników, głównie młodych ludzi (70 procent załogi stanowią kobiety). Każdy pracownik mówi po angielsku, wielu także po chińsku, koreańsku i japońsku. Oprócz strefy handlowej są też powierzchnie wystawiennicze oraz otwarty dla wszystkich dziedziniec i taras, z którego widać całą Wenecję i Dolomity. Koncern DFS Group (właściciel m.in. luksusowej marki Louis Vuitton) szacuje, że roczne obroty będą sięgały 100 mln euro, a centrum handlowe co roku będzie odwiedzało około 2 milionów klientów.

Galeria handlowa Fondaco dei Tedeschi

Historia Fondaco dei Tedeschi, jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Wenecji, sięga XIII wieku.

Już wtedy obiekt mieścił magazyny i kompleks sklepów, gdzie handlowano m.in. przyprawami i jedwabiem. Przestrzenny dziedziniec wewnętrzny ogrodzony loggiami pełnił funkcję głównej siedziby niemieckich kupców w Wenecji, którzy odgrywali ważną rolę w handlu między Wchodem i Zachodem. W czasach napoleońskich mieścił się tu skład celny.

Fondaco dei Tedeschi dom towarowy

Budynek dwukrotnie zniszczony przez pożary odbudowali w latach 1505-1508 dwaj architekci Spavento i Scarpagnino. Zasadniczy zarys bryły zachował się do dziś, ale na przestrzeni wieków obiekt był wielokrotnie przebudowywany, ostatnio w czasach faszystowskiego reżimu Mussoliniego, kiedy zdecydowano, że będzie w nim działał centralny urząd pocztowy. W 1987 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. W 2009 roku rodzina Benetton, która kupiła obiekt od państwa, zleciła pracowni OMA przekształcenie Fondaco dei Tedeschi w luksusowy dom towarowy z otwartą przestrzenią publiczną. Za renowację odpowiadał wybitny architekt i urbanista Rem Koolhaas. Gdy prace dobiegły końca rodzina Benetton przekazała Fondaco dei Tedeschi koncernowi DFS.

Zdjęcia i wizualizacje: OMA, DFS