Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Foksal 13/15: remontują kamienice, którym groziło wyburzenie

Foksal 13/15: remontują kamienice, którym groziło wyburzenie

Ivon

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji dwóch słynnych XIX-wiecznych warszawskich kamienic przy ul. Foksal 13/15. Deweloper, który planuje tu luksusowe apartamenty, przystąpił do zabezpieczenia elementów zabytkowych, jednych z najcenniejszych, jakie można spotkać w budynkach stolicy.

Dwie sąsiadujące ze sobą kamienice przy ulicy Foksal 13/15 zaprojektował w latach 1895-98 architekt Artur Otton Spitzbarth.

Jedną dla siebie (nr 15), drugą dla kupca Grzegorza Hirsza Wajnsztejna ( nr13). Budynki, jako nieliczne przetrwały wojenną zawieruchę, w jednej z nich podczas powstania warszawskiego mieściła się nawet kuchnia dla powstańców.

Choć, te zbudowane w stylu neorenesansowym, kamienice uchodzą dziś za perełki XIX-wiecznej warszawskiej architektury, to obchodzono się z nimi po macoszemu. Nieremontowane ani razu od ponad stu lat, sukcesywnie popadały w ruinę. Od końca lat dziewięćdziesiątych opustoszałe, stały się nawet noclegownią dla bezdomnych i narkomanów. Pojawił się też pomysł, żeby je wyburzyć, ale ostre protesty obrońców stołecznych zabytków storpedowały te plany. W obronie kamienic stanęła nawet Małgorzata Omilanowska (dziś była minister kultury, a wtedy reprezentująca Instytut Sztuki PAN), napisała w ekspertyzie na zlecenie konserwatora zabytków, że niedopuszczalne jest wyburzenie XIX-wiecznych kamienic w środku miasta.

Ostatecznie kamienice postanowił uratować i poddać rewitalizacji inwestor, który kupił nieruchomości przy Foksal 13/15, firma Ghelamco Poland.

– Od momentu otrzymania prawomocnego pozwolenia na budowę, trwały prace przygotowawcze do realizacji projektu. Obecnie Ghelamco Poland rozpoczęło kolejny etap prac, polegający na zabezpieczeniu poszczególnych elementów zabytkowych w obu budynkach – czytamy w komunikacie dewelopera.

Nad pracami rewitalizacyjnymi czuwa zespół ekspertów, a projekt uzyskał zgodę Stołecznego Konserwatora Zabytków. Do współpracy została zaproszona m.in. architekt Anna Rostkowska z pracowni architektoniczno-konserwatorskiej Proart. Prace konsultowano także z wybitną specjalistką architektury XIX wieku, profesor Jadwigą Roguską z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Foksal 13/15 będzie jedyną inwestycją na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce z tak licznymi, autentycznymi elementami zabytkowymi. W projekcie, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, odtworzony będzie spójny, pierwotny wygląd obu fasad sprzed 1900 roku – przekonuje przedstawiciel inwestora. – Oryginalne elementy wykończenia, jak sztukaterie, supraporty, czy malowidła ścienne i sufitowe również zostaną poddane pieczołowitej renowacji. Odtworzone zostaną też te unikatowe elementy, które nie przetrwały do dziś, jak na przykład panoramiczna winda zewnętrzna.

Mieszkańcy apartamentów będą mieli też do dyspozycji podziemny parking, całodobowy monitoring budynków, usługę concierge, a także prywatną strefę Welness i SPA.

Wizualizacje: Ghelamco Poland