Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Nie przegap Europejskich Dni Dziedzictwa

Nie przegap Europejskich Dni Dziedzictwa

Ivon

Inscenizacją zaślubin pogańskich, ciałopalnego pochówku władcy grodu i zdobycia grodu Wały Królewskie rozpocznie się 24 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Inauguracja obchodów zacznie się 10 września w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy i potrwa dwa dni.

Prawie 1500 wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym odbędzie się w całej Polsce podczas dwóch wrześniowych weekendów: 10-11 września i 17-18 września 2016 roku. Wszystkie będą nawiązywać do hasła tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.

– Poprzez tak sformułowany temat chcemy zwrócić uwagę na obiekty, które są nośnikiem istotnych wartości i nieodłącznie związane są z duchowością, historią i sztuką. Zabytki dookoła nas to świadectwo naszych korzeni i tradycji, dbajmy o nie i otaczajmy je opieką, by mogły służyć również kolejnym pokoleniom – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – W tym roku postanowiliśmy się skupić na obiektach, w których duchowość, sztuka i historia się wzajemnie przenikają, które są nośnikiem istotnych wartości, i które są dziełem wielkich artystów, twórców kultury, wizjonerów. Każdy region ma swoją odrębną historię i tradycję, której odzwierciedlenie możemy znaleźć m.in. w świątyniach, arcydziełach, czy pomnikach. Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, by tę wyjątkowość regionów odkryć i propagować.

Uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 10-11 września w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy na Podkarpaciu, regionie wyróżniającym się wyjątkową architekturą drewnianą.

Organizatorzy przygotowali z tej okazji wiele atrakcji. Inscenizacje, w których weźmie udział ponad 50 odtwórców, będą utrzymane w aranżacji wczesnośredniowiecznej. Odegrane zostaną sceny z życia codziennego zakończone chrztem pogańskiego księcia grodu Wały Królewskie. Będzie można zobaczyć różne rzemiosła słowiańskie, życie codzienne Słowian, ich domostwa, stroje, uzbrojenie. Przy okazji będzie można także posmakować słowiańskich potraw. Na najmłodszych czekają zajęcia w Salce Małego Odkrywcy oraz w Parku Archeologicznym.

Goście inauguracji będą również mogli wysłuchać koncertu muzyki wczesnośredniowiecznej, zwiedzić drewniany kościół pw. Św. Doroty w Trzcinicy i winnicę Jasiel w Jareniówce.

– Mieszkańcy województwa podkarpackiego otrzymają doskonałą lekcję historii wraz ze zaznajomieniem się z tradycją i przeszłością regionu – mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, które jest organizatorem uroczystości. – Dla gości z Polski i z zagranicy będzie to okazja do poznania Karpackiej Troi, wielkich cywilizacji z początków epoki brązu i życia dawnych Słowian.

Europejskie Dni Dziedzictwa, które są największym świętem zabytków kultury Starego Kontynentu powstały z inicjatywy Rady Europy oraz Unii Europejskiej. Pierwsza edycja tego projektu edukacyjno-kulturalnego w Polsce odbyła się w 1993 roku. Koordynatorem programu w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Aktualne kalendarium i wyszukiwarkę wydarzeń można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja