Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Odkryj Elizeum, zapomniany podziemny salon

Odkryj Elizeum, zapomniany podziemny salon

Ivon

Dziś Stołeczny Konserwator Zabytków otwiera wystawę pt. Elizeum. Podziemny salon księcia. Wystawa promuje ten unikatowy zabytek, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających. Wyjątkowo można go będzie zobaczyć podczas Nocy Muzeów 14 maja, w sobotę. Jakie tajemnice kryje Elizeum?

Warszawskie Elizeum jest budowlą typu maison de plaisance, czyli domu dla przyjemności.

Jako jedyny pawilon, w kompleksie romantycznego ogrodu wybudowanego przez Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, przetrwał do dziś. Elizeum było miejscem, w którym królowie i dwór zatrzymywali się na krótki pobyt. Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, ponieważ nie zachowały się żadne wnętrza, kiedyś pawilon był miejscem niezwykle ozdobnym i reprezentacyjnym.

– Elizeum to podziemna, ceglana rotunda usytuowana w stoku skarpy wiślanej. Pawilon ten wchodził w skład kompleksu ogrodu sentymentalnego „Na Książęcem”, obecnie park im. Marszałka Rydza-Śmigłego – mówi Magdalena Łań z Urzędu Miasta Warszawy.

Do środka prowadziła sztuczna grota. Elizeum było przykryte kopułą od wewnątrz udekorowaną sztukaterią. Światło dochodziło przez otwór w sklepieniu. Dzięki temu nieco przypominało chińskie pawilony. To jedna z niewielu tego typu budowli w Polsce, dlatego ma dużą wartość historyczną. Ze względu na stan nie jest udostępnione na co dzień.

– Elizeum zostało wybudowane w latach 1776–1778 według projektu wybitnego architekta Szymona Bogumiła Zuga i jest unikatowym w skali europejskiej obiektem zabytkowym. Podziemny, kopułowy salon, tylko kilkanaście lat cieszył się świetnością oficjalnego użytkowania i budził podziw współczesnych. Później utracił swą funkcję i na nieomal dwa stulecia został zapomniany – mówi Magdalena Łań.

Władze Warszawy chcą przypomnieć jego historię. 10 maja otwarta zostanie wystawa pt. „Elizeum. Podziemny salon księcia”, która ma promować ten unikatowy zabytek. Elizeum zostanie otwarte dla zwiedzających 14 maja podczas Nocy Muzeów.

Zdjęcia: CC