Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Ekologiczny hotel Turbine w zabytkowej elektrowni

Ekologiczny hotel Turbine w zabytkowej elektrowni

Ivon

Czy niemal stuletnia nieczynna już elektrownia może przyciągnąć turystów z najgrubszymi portfelami? Może, przekonali się o tym założyciele 5-gwiazdkowego Turbine Hotel & Spa, który powstał w poprzemysłowych obiektach na wyspie Thesen w Afryce Południowej.

Ogromne turbiny elektrowni pracowały pełną parą na wyspie już 1922 roku i zapewniały prąd niedalekiej Knysnie i zatoce Plettenburg aż do 2001 roku. Potem nieczynny obiekt kupili dwaj zapaleńcy i zlecili pracowni architektonicznej przebudowanie elektrowni w luksusowy hotel. Zadanie, choć niełatwe udało się z powodzeniem. Biuro CMAI Architects stworzyło hotel, który jest częścią dużego projektu recyklingowego, w ramach którego stare industrialne budynki przekształcane są w nowoczesne rezydencje i nieruchomości.

Przemysłowy charakter Turbine Hotel & Spa jest podkreślany na każdym kroku.

Architekci wyeksponowali w hotelu oryginalne turbiny i ponad 300 mniejszych części elektrowni. Każdy zabytkowy element został wymontowany, skatalogowany, oczyszczony i ponownie wykorzystany we wnętrzach hotelu. Nic więc dziwnego, że lokalni mieszkańcy i turyści nazywają go żywym muzeum techniki.

W Turbine Hotel & Spa są 24 pokoje, pomieszczenie konferencyjne, kawiarnia na 90 osób i bar. Goście mają do dyspozycji także basen i spa. Budynek mimo industrialnego dziedzictwa stawia na ekologię, zamontowano tu m.in. panele słoneczne i system zbierania deszczówki.

Zdjęcia: CMAI Architects, Turbine Hotel