Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Dyplom Roku 2016 dla projektu rewitalizacji mazurskiej cegielni

Dyplom Roku 2016 dla projektu rewitalizacji mazurskiej cegielni

Ivon

Projekt rewitalizacji mazurskiej Cegielni Harsz i stworzenia w niej Centrum Rzemiosła, autorstwa Pawła Bussolda, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, został nagrodzony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W połowie maja młody architekt otrzymał prestiżową nagrodę Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego.

Do tegorocznej 52. edycji konkursu o nagrodę Dyplom Roku zgłoszono 90 prac z 15 uczelni architektonicznych z całej Polski.

Stowarzyszenie Architektów Polskich główną nagrodę przyznało absolwentowi gdańskiej uczelni i doceniło jego pracę, bo ważne było dla młodego projektanta poszanowanie starej tkanki zabytkowej zabudowy, starego rzemiosła i połączenie programu edukacyjnego z wypoczynkiem oraz rekreacją.

Paweł Bussold pokazał ciekawy pomysł na rewitalizację okolic dawnej cegielni na wybrzeżu jeziora Mamry, niedaleko miejscowości Harsz. Zaproponował tam budowę kompleksu edukacyjno-kulturalnego, który powstałby w oparciu o ruiny cegielni. Ruiny cegielni z wysokim ceglanym kominem są sercem kompleksu, a jednocześnie dominującym elementem przestrzennym w projekcie. Ważnym elementem koncepcji jest szkoła rzemiosł.

– Mam na myśli modelową placówkę, która poprzez charakter i standard nauczania przywraca zainteresowanie kształceniem zawodowym. Przede wszystkim jednak uczyni absolwentów mistrzami fachu wpajając idee ciągłego indywidualnego rozwoju i dążenia do rzemieślniczej doskonałości w kilku dziedzinach: szkutnictwie, ciesielstwie, murarstwie oraz ceramice budowlanej. Odpowiadają one tradycji oraz uwarunkowaniom miejsca bogatego w złoża glin, położonego nieopodal jeziora – mówi laureat.

Projekt przewiduje też stworzenie części konferencyjno-wystawienniczej z bazą hotelową oraz restauracją. Wybijającym się elementem projektu jest nieduża marina, która ma zachęcać żeglarzy do odwiedzania Centrum, a jednocześnie tworzyć interesujący przystanek dla floty wycieczkowej.

Promotor pracy, dr inż. arch. Andrzej Prusiewicz, prof. nadzw. PG cieszy się z sukcesu pracy wychowanka.

– Praca dyplomowa Pawła jest kompletna, staranna w rozwiązaniach i podana na bardzo dobrym poziomie graficznym i estetycznym – mówi prof. Prusiewicz. – Część architektoniczna to bardzo udany, funkcjonalny, konsekwentnie przeprowadzony projekt koncepcyjny, czytelnie łączący to co „stare” z tym co „nowe”. Co ciekawe koncepcja funkcjonalna proponowanego zespołu budynków opiera się na analizie kondycji edukacji zawodowej na Mazurach.

Wizualizacje: Politechnika Gdańska