Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Dynamichrome – historyczne zdjęcia w kolorze

Dynamichrome – historyczne zdjęcia w kolorze

Joan

Czy potrafisz wyobrazić sobie przeszłość w kolorze? Teraz nie musisz. Jordan Lloyd oraz Wolfgang Wild tchnęli kolor w historyczne zdjęcia. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak naprawdę wyglądała historia. Zdjęcia mają się znaleźć w specjalnym albumie.

Historia nie musi być czarno-biała. Dynamichrome to projekt cyfrowej rekonstrukcji historycznych zdjęć w kolorze. Dzięki niemu możemy głębiej spojrzeć w przeszłość.

Pomysłodawcą projektu Dynamichrome jest Jordan Lloyd. Lloyd nawiązał współpracę z Wolfgangiem Wildem, założycielem strony internetowej Retronaut i kolekcjonerem historycznych fotografii. Wspólnie chcą wydać 130-stronicowy album, który będzie zawierał historyczne zdjęcia w czerni i bieli, a także po obróbce technicznej.

Co zobaczymy na zdjęciach? Na jednym ze zdjęć widać na przykład wieżę Eiffla w oryginalnym, czerwonawo-brązowym kolorze. Od tego czasu była wielokrotnie malowana. Na kolejnym widać pomnik w Mount Rushmore, most Golder Gate i Tower Bridge w Londynie oraz indyjskie Taj Mahal.

Twórcy pracują właśnie nad pokolorowaniem zdjęć, a także zbierają pieniądze na wydanie albumu. Nagrali film, na którym można obejrzeć, jak powstaje projekt:

– Album The Paper Machine zmieni sposób myślenia o przeszłości – mówi reklamują album sami twórcy.

Znajdzie się w nim 130 historycznych fotografii wybranych przez Wolfganga Wilda, który jest jego kuratorem. Wild wcześniej publikował zdjęcia na stronie Retronaut, która stała się światowym fenomenem. Wielu ludzi zaczęło udostępniać swoje zdjęcia przedstawiające historyczne wydarzenia, a także sytuacje dnia codziennego.

Zdjęcia, które trafią do albumu The Paper Machine, są starannie odrestaurowane i wyrenderowane w kolorze. Odtworzeniu kolorów podjęła się firma Dynamichrome, której przewodzi Jordan Lloyd. To bardzo trudny i wymagający wiedzy historycznej proces.

Każdy element monochromatycznych obrazów został zbadany i sprawdzony pod względem historycznej autentyczności. Efekt jest powalający. Patrząc na te zdjęcia, po raz pierwszy widzimy autentyczny obraz z poprzednich stuleci. Autorzy wydobyli nie tylko kolory, ale też walory i tekstury, które do tej pory były niewidoczne. Kolorowe zdjęcia zestawione są z czarno-białymi. Każdy będzie opatrzony opisem Wolfganga Wild’a, w jaki sposób przywrócono mu kolory.

Kiedy The Paper Machine zostanie wydany – może stać się najważniejszym albumem fotograficznym roku. To powrót do przeszłości.

Zobacz jak zostało pokolorowane zdjęcie Jammie’go Rogersa z 1917 roku:

Zdjęcia: https://unbound.com/books/paper-time-machine

Na stronie można też wpłacić dotację, która pomoże twórcom wydać album. Wydawca oferuje za to wpis w albumie.