Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Dworzec Główny Poznań – reaktywacja

Dworzec Główny Poznań – reaktywacja

Ivon

Jest szansa, że pasażerowie wrócą na nieczynny od pięciu lat Dworzec Główny Poznań. Władze miasta i przedstawiciele PKP S.A. postanowiły na nowo zagospodarować tereny po dawnym budynku dworca. Jedną z dwóch koncepcji, opracowanych przez warszawskich architektów, wybiorą sami poznaniacy w trakcie konsultacji społecznych.

Dworzec Główny Poznań, który pochodzi z 1879 roku, został zamknięty dla obsługi biletowej w 2013 roku i zbiegło się to z otwarciem galerii handlowej Poznań City Center przy nowym dworcu. Było to wynikiem umowy, jaką przed organizacją EURO2012 władze miasta podpisały z węgierskim deweloperem Trigranit Development Corporation, na stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Inwestycja warta 160 mln euro wzbudziła jednak wiele kontrowersji, głównie ze względu na kształt nowego dworca, który uroczyście otwierał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Projekt otrzymał w 2013 roku tytuł Makabryły. Teraz władze miasta i PKP S.A. postanowiły przywrócić dawną funkcję staremu budynkowi.

– Koncentrowaliśmy się na tym, aby zrewitalizowany obszar wpisywał się w tkankę miejską i spełniał oczekiwania mieszkańców. Bardzo się cieszę, że będą oni współdecydować o kształcie przyszłej inwestycji – mówi Jarosław Bator, Członek Zarządu PKP S.A. –Przygotowane koncepcje dla terenu związanego z dawnym budynkiem dworca zakładają nadanie mu nowych funkcji. Jednocześnie, jak wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele PKP S.A., planujemy przywrócenie elementów obsługi podróżnych.

W nowym kompleksie, powierzchnia przeznaczona dla obsługi pasażerów – w porównaniu do dawnego dworca – zwiększy się dwukrotnie. Kompleks, którego budowę zaplanowano w trzech etapach, będzie miał ok. 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na początku ma powstać przestrzeń do obsługi pasażera – trzykondygnacyjne doświetlone atrium w dawnej hali dworca Poznań Główny. Połączy ono kładkę między peronami na poziomie +1, centrum obsługi pasażerskiej i tunel na poziomie -1 oraz powierzchnię dla pasażerów, do którego można się dostać z Placu Dworcowego na poziomie parteru.

Dworzec Główny Poznań projekt

Koncepcję opracowała pracownia architektoniczna PiG Architekci, która specjalizuje się w projektowaniu dużych obiektów użyteczności publicznej: lotniskach, stadionach, zespołach biurowych, handlowych i mieszkaniowych. Architekci zaproponowali m.in. dwa warianty frontowej elewacji gmachu starego dworca.

Pierwszy wariant zakłada wyeksponowanie zachowanej ceglanej ściany elewacji frontowej i wykorzystanie cegły licówki na bocznych elewacjach niższych kondygnacji. Projekt ten nie przewiduje jednak odbudowy dworca, który został zniszczony w czasie wojny. We wnętrzu holu zostanie zachowany monumentalny polichromowany relief z 1962 roku, którego autorem jest znany poznański twórca Edmund Łubowski.

Drugi wariant idzie dalej i proponuje odbudowę przedwojennej fasady dworca wraz z neorenesansowym portykiem. Historyczny budynek został zaprojektowany pod koniec XIX wieku w stylu arkadowym i w tej formie zachował się do wojny. W latach 1944-1945 bombardowania doszczętnie go zniszczyły, a po wojnie odbudowany został już w nowej formie – najpierw zyskał cechy klasycystyczne, a przy kolejnych pracach modernistyczne.

Która z dwóch koncepcji zostanie wybrana, zdecydują mieszkańcy Poznania w trakcie konsultacji społecznych. – Z ogromną satysfakcją przywrócimy w tym miejscu funkcje pasażerskie – zapewnia Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Władze PKP S.A. nie chcą na razie deklarować, kiedy inwestycja może zostać ukończona. Nieoficjalnie mówi się jednak, że przynajmniej część kompleksu zostanie oddana do użytku w 2018 roku.