Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Dubrownik wprowadza limity dla turystów

Dubrownik wprowadza limity dla turystów

Joan

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajem. Rekordy popularności bije Dubrownik. Władze miasta chcą chronić zabytki przed najazdem turystów, dlatego ogłosiły właśnie, że w przyszłym roku wprowadzą limity dla turystów. Na Starym Mieście jednocześnie będzie mogło przebywać sześć tysięcy osób.

Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku.

Chętnie odwiedzają go turyści z całego świata, w tym Polacy. Większość zabytków skupiona jest na Starym Mieście. W przyszłym roku dostęp do nich będzie jednak limitowany. Wszystko przez tegoroczny najazd turystów. Wzrost popularności miasta spowodowany jest m.in. kręceniem w Dubrowniku scen do popularnego serialu „Gra o tron”. Według władz miasta, tylko 11 sierpnia Stare Miasto zwiedzało jednocześnie ponad 10 tys. turystów. To zdecydowanie za dużo, dlatego swoje zaniepokojenie o stan historycznych obiektów wyraziło UNESCO.

Dubrownik

Władze Dubrownika chcą ochronić historyczne dziedzictwo przez wprowadzenie limitów wstępu.

Na Starym Mieście jednocześnie będzie mogło przebywać sześć tysięcy turystów. Kto się nie załapie, będzie musiał zaczekać na swoją kolej.

Turystów ma liczyć specjalnie rozbudowany w tym celu system monitoringu. Kamery z licznikami będą identyfikować turystów, którzy przekraczają bramę miasta. Po osiągnięciu limitu sześciu tysięcy turystów, dostęp będzie wstrzymany.

Dlaczego Chorwacja zdecydowała się na taki krok? Burmistrz miasta, Andro Vlahusic wyjaśnił, że takie zalecenia dotarły do władz Dubrownika z UNESCO. Stare Miasto od 1979 roku znajduje się bowiem na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zbyt duża liczba turystów zagraża historycznym obiektom oraz staromiejskiej infrastrukturze.

Podwyżce mają ulec też ceny biletów wstępu do muzeów i atrakcji turystycznych. Władze Dubrownika zapowiadają średnią podwyżkę rzędu 30 kun na bilecie.

Wszystkie zmiany mają wejść w życie w 2017 roku. To oznacza, że do końca tego roku można zwiedzać Dubrownik w starych cenach bez limitów turystycznych. A jest co zwiedzać.

Co warto zobaczyć?

1. Placa – wokół głównej ulicy Dubrownika skupione jest wiele zabytków, przy których warto się zatrzymać m.in. kościół św. Zbawiciela czy Wielka Fontanna Onufrego, wybudowana w XV w.

Dubrownik Placa

2. Pałac Sponza to niezwykłe połączenie gotyku i renesansu, stanowiące ciekawostkę architektoniczną. Obecnie mieści się w nim Archiwum Republiki Dubrownickiej.

Dubrownik Pałac Sponza

3. Kolumna Rolanda stoi na placu Luza, który nie sposób ominąć. Pomnik średniowiecznego rycerza był symbolem wolności Dubrownika. Dziś plac, na którym stoi kolumna jest najpopularniejszym miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Dubrownik kolumna Rolanda

4. Pałac Rektorów mieści się tuż obok Pałacu Sponza. Wielu mówi jednak, że jest bardziej okazały i ciekawszy. Przypomina Pałac Dożów. Uwagę zwraca nie tylko marmurowa fasada, ale także efektowny dziedziniec z krużgankami.

Dubrownik Pałac Rektorów

5. Mury obronne otaczające Stare Miasto oddzielając je od nowej części Dubrownika. Wysokie na 25 metrów i grube nawet na sześć metrów, zostały wybudowane między IX, a XVII wiekiem.

Dubrownik mur obronny

Zdjęcia: CC