Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Biuro » Stara drukarnia wojskowa zamienia się w biurowiec

Stara drukarnia wojskowa zamienia się w biurowiec

Ivon

Nowoczesny biurowiec Drukarnia Center, w którym pracę może znaleźć 400 osób z branży IT powstaje w starej łódzkiej drukarni wojskowej. W zrewitalizowanym zabytkowym budynku oprócz powierzchni biurowych będą także mieszkania, sklepy, punkty usługowe oraz restauracja z tarasem i ogrodem.

Drukarnia Center

Historia dawnej wojskowej drukarni sięga roku 1922, kiedy to bracia Edward i Herman Goldbergowie wybudowali przy ul. Gdańskiej 130 w Łodzi tkalnię mechaniczną, w której głównie tkano pasy pędne z sierści wielbłądziej i wyrabiano płótna techniczne. Interes szedł tak dobrze, że właściciele założyli przedstawicielstwa w Warszawie, Gdańsku, Lwowie i Katowicach. W kolejnych latach w budynku mieściła się Fabryka Pończoch „Hika”, „Durabella”, mała drukarnia i introligatornia „Kompas”, a od 1946 roku drukarnia wojskowa, która działała przez 60 lat.

Drukarnia Center budowa

Dziś spółka, która kilka lat temu kupiła budynek, planuje na 5 tys. mkw. umieścić powierzchnie biurowe, głównie dla branży IT, punkty usługowe, restaurację z tarasem i ogródkiem, a na ostatniej kondygnacji mieszkania z tarasami. Projekt przebudowy, który nawiązuje do industrialnej tradycji miasta i historii samego budynku, powstał w łódzkiej pracowni 3D Architekci z wizją. Kompleks Drukarnia Center ma być gotowy do kwietnia 2017 roku.

Zdjęcia i wizualizacje: UMŁ, 3D Architekci z wizją