Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Drewniany stadion projektu Zaha Hadid Architects

Drewniany stadion projektu Zaha Hadid Architects

Dariusz Sapa

Wyłoniono zwycięzcę międzynarodowego konkursu na projekt stadionu piłkarskiego, który powstanie w brytyjskim Stroud. Właśnie ogłoszono, że nowy stadion dla 5-ligowej drużyny Forest Green Rovers F.C. zaprojektuje Zaha Hadid Architects. Obyło się więc bez niespodzianki.

W marcu br. wpłynęło blisko 60 zgłoszeń z całego świata. W konkursie wzięły udział największe pracownie architektoniczne z Niemiec, Francji, USA czy Wielkiej Brytanii. W maju 2016 roku angielski klub piłkarski do dalszego etapu zakwalifikował 9 pracowni, które miały niespełna dwa miesiące na przygotowanie koncepcji. W sierpniu wyłoniono dwóch finalistów.

– Pracownia Zaha Hadid Architects zbudowała kilka fantastycznych stadionów i obiektów sportowych na całym świecie, w tym jeden w londyńskim Parku Olimpijskim czy stadion na mistrzostwa świata w 2022 r w Katarze. Teraz zaprojektują stadion dla Forest Green – powiedział Dale Vince, założyciel i prezes Forest Green Rovers F.C.

Drewniany stadion projektu Zaha Hadid Architects - trybuny

Projekt stadionu pracowni Zaha Hadid Architects jest dosyć nietypowy ponieważ w 100% zostanie wykonany… z drewna. Będzie to pierwsza tego typu realizacja na świecie.

 – Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani do stworzenia nowego domu dla Forest Green Rovers. To nie będzie tylko nowy stadion, ale ważne miejsce dla całej społeczności Stroud –  podkreślił Jim Heverin, dyrektor ZHA.

Drewniany stadion 5-ligowej drużyny będzie mieścił łącznie 5000 kibiców.

Drewniany stadion Forest Green Rovers F.C.

Zdjęcia: dezeen.com