Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Lifestyle » Drewniany Beetle zadziwił świat

Drewniany Beetle zadziwił świat

Ivon

Tu prawie wszystko jest z drewna: koła, karoseria, kierownica, deska rozdzielcza. Wesoły emeryt z Bośni Momir Bojic jest właścicielem najdziwniejszego garbusa na świecie. Drewniany Beetle ma ponad 50 tys. dębowych elementów.

Choć Momir Bojic już dawno skończył 70 lat, zapału i pomysłów mu nie brakue. Bośniak spędził dwa lata na udoskonalaniu garbusa z 1975 roku, którego kupił z ogłoszenia. Teraz z dumą podróżuje po ulicach wprawiając w zdumnienie mijających go gapiów. A gapić się jest na co, bo auto pokryte jest rzeźbionymi dębowymi łuskami, drewniane jest wnętrze samochodu, a nawet koła i kołpaki.

Wszystkie drewniane elementy powstały w jego przydomowym warsztacie.

Każdy kawałek był gotowany na parze, w celu złagodzenia, a następnie formowany w odpowiedni kształt. Każda część samochodu jest w pełni funkcjonalna. Jako zwieńczenie swojego projektu, Bojic nosi własnoręcznie udekorowaną drewnianymi płytkami czapkę, która doskonale komponuje się z jego wyjątkowym garbusem. Najczęściej można go spotkać na ulicach Banja Luki, także jeśli wybieracie się w te rejony to wypatrujcie tego unikalnego garbusa.

Zdjęcia: dado ruvic / REUTERS