Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Desakralizacja kościoła w Gubinie

Desakralizacja kościoła w Gubinie

Ivon

Fara w Gubinie ma stać się najsłynniejszym przykładem desakralizacji kościoła w Polsce. Jest to projekt adaptacji zabytkowego kościoła na Gubińskie Centrum Kultury i Komunikacji. Zamiast kopuły dach ma zostać pokryty przezroczystą membraną, jaką wykorzystuje się na stadionach piłkarskich. W środku ma stanąć nowoczesna bryła.

 

Projekt odważnej adaptacji przygotowała wrocławska pracownia architektoniczna Heinle, Wicher und Partner. Zabytkowy kościół nie tylko zmieni swój historyczny wygląd, ale też przeznaczenie.

– XIV-wieczny kościół, zniszczony podczas wojny, stanowi ważny symbol w krajobrazie oraz świadomości mieszkańców Gubina po polskiej i niemieckiej stronie. Najważniejsze było dla nas poszanowanie historycznej bryły fary oraz adaptacja budynku dla nowych funkcji – mówi Anna Stryszewska-Słońska, prezes wrocławskiej filii pracowni architektonicznej Heinle, Wicher und Partner.

Fara w Gubinie została wybudowała w XIV wieku. Kościół wzniesiony w romańskim stylu miał formę trójnawowej bazyliki. W niezmienionym kształcie przetrwał do XIX wieku, kiedy został przebudowany. Niestety fara została mocno zniszczona podczas II Wojny Światowej, a potem budynek podupadał przez kilkadziesiąt lat. Powoli rozpoczyna drugie życie. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na adaptację budynku. Zabezpieczono stare mury i odbudowano wieżę, która ma stać się punktem widokowym i atrakcją turystyczną regionu. Teraz władze szykuję się do dobudowy i z pomocą fundacji zbierają pieniądze na ten cel.

 

Co zakłada projekt?

Stare mury mają zostać odrestaurowane. Fara zachowa spadzisty kształt dachu, który zamiast dawnymi materiałami ma zostać pokryty przeźroczystą membraną.

– To nowoczesna interpretacja sklepienia w świątyni, jako nieboskłonu. Transparentny dach oraz okna będą nadawać wrażenie lampionu zamkniętego w ruinie Fary Gubińskiej – mówi Anna Stryszewska-Słońska.

We wnętrzu kościoła ma się znaleźć nowy moduł tzw. Dom Kultury. Nowy obiekt ma nawiązywać kształtem do Fary Gubińśkiej. Będzie jednak kontrastować z zabytkową budowlą nowoczesnymi materiałami, z jakich zostanie wykonany. Dom Kultury ma być widoczny z zewnątrz.

Fara w Gubinie

 

Jaką rolę będzie pełnić Fara Gubińska po przebudowie? Władze chcą, żeby powstało tu Gubińskie Centrum Kultury i Komunikacji. W przestrzeni mają się znaleźć m.in. sale multimedialne, seminaryjne, biblioteka, a nawet kawiarnia. Projekt zapewnia pełną odwracalność.

– Przestrzeń jest bardzo uniwersalna. W przyszłości będzie tam można nawet zorganizować mszę, mimo że Centrum nie będzie już kościołem – mówi Stryszewska-Słońska.

W kościelnej wieży mają być sale ekspozycyjne. Podobną funkcję zyskają boczne kaplice. Główną przestrzeń zaplanowano tak, by można ją było modyfikować w zależności od organizowanego eventu. W Centrum Kultury i Komunikacji mają się odbywać wydarzenia integrujące mieszkańców Euromiasta Gubin-Guben.

Prace przeprowadzone są etapami. Całość inwestycji ma zostać zakończona w 2020 roku. Szacuje się, że pochłonie 20 mln euro.