Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Mieszkanie » Deo Plaza na Wyspie Spichrzów

Deo Plaza na Wyspie Spichrzów

Ivon

Po przejściu przez Zieloną Bramę wyłoni się nowa Wyspa Spichrzów. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod kompleks Deo Plaza. Znajdą się w nim mieszkania, hotel i pasaż handlowy. Nowe budynki nawiązują architekturą do zabytkowych spichlerzy, które zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej.

W centrum Gdańska, na Wyspie Spichrzów, gdzie kiedyś mieścił się unikatowy w skali światowej zespół portowo-spichrzowy, powstaje właśnie nowoczesny kompleks, który na zawsze zmieni oblicze starego miasta. Wmurowano właśnie kamień węgielny pod inwestycję Deo Plaza. Nowe budynki architekturą będą nawiązywać do historycznych spichlerzy, które zostały doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej. Przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście.

Kompleks Deo Plaza powstaje w sąsiedztwie odrestaurowanego spichlerza Deo. To nie jeden, czy kilka budynków, ale cały projekt architektoniczny. Rewitalizacji poddano nie architekturę, ale teren zniszczony podczas wojny. Nowy kompleks, choć nowoczesny, wkomponowany jest w historyczną zabudowę Gdańska i wydaje się stanowić dla niej doskonały kontrapunkt.

Deo Plaza to jeden z najciekawszych, realizowanych obecnie projektów rewitalizacyjnych w Europie.

Rewitalizowany obszar to ponad siedem tysięcy mkw. Z założenia kompleks ma łączyć kilka funkcji: mieszkania o wysokim standardzie, apartamenty na wynajem długo lub krótkoterminowy, luksusowy, czterogwiazdkowy hotel. Mają się tam znaleźć także sklepy, kawiarnie i restauracje. Do dyspozycji gości i mieszkańców będzie także dwupoziomowy parking podziemny z ponad 200 miejscami postojowymi oraz 10 sal konferencyjnych na ponad 800 miejsc.

Jak wygląda projekt? Architektonicznie nawiązuje do historycznej zabudowy, jaka istniała w tym miejscu przed wojną. Architekci zdecydowali się na kontynuację „starogdańskiego” stylu architektonicznego. Zostanie on jednak przełamany nowoczesnymi materiałami i wykończeniem. Elewacje zamiast wyłącznie z czerwonej cegły zostaną wykonane z ceramiki, kamienia, szkła, cegły i betonu. Pojawią się również elementy z korodowanej stali. Zachowana zostanie jednak wysokość budynków i strzelistość dachów. Projekt został zrealizowany przez pracownię KD Kozikowski Design.

Kompleks ma być ukończony w drugiej połowie 2018 roku. Budowa ma kosztować około 200 mln złotych.

Wizualizacje: materiały Deo Plaza