Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Trójmiasto » Nie tylko mozaika Anny Fiszer. Poznaj dekoracje architektoniczne Gdańska

Nie tylko mozaika Anny Fiszer. Poznaj dekoracje architektoniczne Gdańska

Joan

Spacerując ulicami Gdańska nie zdajemy sobie sprawy, że otacza nas galeria dzieł sztuki. Nie chodzi o zabytkową architekturę, ale dekoracje architektonicznie, jakie można zobaczyć na zrekonstruowanych kamienicach. Zakończona sukcesem walka o uratowanie mozaiki Anny Fiszer zainspirowała władze miasta do promowania innych dzieł.

Mozaika Anny Fiszer została uratowana dzięki mieszkańcom i złożona u konserwatora. Przez wiele lat zdobiła ścianę kina Neptun, które wkrótce zostanie rozbudowane i zaadoptowane na hotel. Mieszkańcy przeprowadzili głośną akcję pt. „ Nie dla burzenia mozaiki Anny Fiszer”. Dzięki temu nakłonili inwestora do zdjęcia mozaiki fragment po fragmencie i złożenia jej w składnicy konserwatorskiej. Mozaika ma zostać ponownie umieszczona w centrum Gdańska. Trwają jednak poszukiwania odpowiedniego miejsca.

Dzięki głośnej akcji społeczników, studentów i wykładowców gdańskiej ASP, głośno zrobiło się nie tylko o mozaice Anny Fiszer, ale także innych dekoracjach architektonicznych Gdańska. To zainspirowało władze miasta do przygotowania publikacji, a także stworzenia szlaków turystycznych śladem dekoracji architektonicznych na ścianach gdańskich kamienic. Wiele osób, spacerując ulicami Starego Miasta, nie ma nawet świadomości, że otacza ich galeria sztuki. Na ścianach i w oficynach znajdują się dzieła lokalnych, polskich, a nawet zagranicznych twórców. Władze miasta postanowiły odkryć je na nowo.

– Uratowanie największej gdańskiej mozaiki, autorstwa Anny Fiszer z elewacji kina Neptun, stało się inspiracją dla projektu: Dekoracje architektoniczne Gdańska

…Nadbałtyckie Centrum Kultury, widząc zapotrzebowanie, czy wręcz głód wiedzy, przygotowało pierwszą publikację poświęconą niezwykłym dziełom sztuki. Mijamy je na co dzień, często nie zwracając na nie uwagi. Tymczasem, przybrudzone fasady i elewacje tworzą swoistą, niezwykle cenną galerię z której gdańszczanie mogą być dumni – mówi Anna Misiek z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Autorem albumu poświęconego gdańskim dekoracjom architektonicznym jest dr Jacek Kriegseisen, prezes zarządu Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Dr Kriegseisen zachęca, żeby spacerując po gdańsku skierować swój wzrok na ściany kamienic. Dekoracje powstałe po 1945 roku dla wielu były dotąd nieznane. Gdzie ich szukać?

Najliczniejsza kolekcja znajduje się na Starym Mieście.

– Artyści z zapałem włączyli się tu w 1953 roku w trud odbudowy. Tylko niewielka część kamienic została wiernie zrekonstruowana. Zdecydowana większość została odbudowana w sposób dowolny, imitując wybrany styl poczynając od gotyku, a kończąc na klasycyzmie – mówi Anna Misiek. – Właśnie te budynki zostały ozdobione wykonanymi w różnych technikach dekoracjami.

Artyści wykonywali dekoracje w różnych technikach malarskich np. fresk, sgraffito, mozaika oraz ceramika. Nie brakuje też rzeźb i metaloplastyki. Można je znaleźć np. na ulicy Długiej. Oprócz Śródmieścia, ciekawe dekoracje architektoniczne można spotkać także w innych dzielnicach m.in. Gdańsk Wrzeszcz i Żabianka.

Zdjęcia: UM Gdańsk