Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2016

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2016

Dariusz Sapa

Z początkiem listopada rusza 5. edycja akcji Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego swoje zbiory udostępnią zupełnie bezpłatnie: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Dla kogo?

Z akcji Darmowy listopad w rezydencjach królewskich skorzystać mogą absolutnie wszyscy. Dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Wszyscy zainteresowani kulturą będą mile widziani. Jak podkreśla Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, akcji przyświecają trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich. Zobacz co możesz zwiedzić

Z tej okazji cztery rezydencje królewskie oferują nie tylko bezpłatne zwiedzanie historycznych wnętrz, ale również wiele atrakcji towarzyszących. W programach – m.in. lekcje muzealne, oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady, koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie

Barokowa rezydencja budowana dla króla Jana III od 1677 r., pełna jest cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu. W programie Darmowy listopad w rezydencjach królewskich oferuje m. in. weekendowe oprowadzanie w każdą sobotę i niedzielę listopada o godz. 11:00 skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym dedykowane są także warsztaty muzyczno-taneczne „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”. Poza tym – bezpłatne lekcje historyczne i przyrodnicze, warsztaty kulinarne i warsztaty kaligraficzne dla dzieci i młodzieży oraz bezpłatne spacery tematyczne dla dorosłych.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie

W ramach akcji, Muzeum oferuje m. in. 200 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół dotyczących królewskich kolekcji Stanisława Augusta, spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i Sztuka”, a także nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii (każda sobota listopada, godz. 19:00-23:00). W programie ponadto: Salony Poezji i warsztaty fotograficzne dla dzieci. Melomanów ucieszą liczne koncerty, w tym II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego i Festiwal De Musica. Odbędzie się także Sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta: Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Muzeum oferuje bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej, poświęcone m.in. mecenatowi artystycznemu Stanisława Augusta i jego kolekcjom. W programie także: „Godzina ze sztuką” – czyli nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie uwzględniające pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach. Muzeum zaprasza także na weekendowe warsztaty rodzinne – czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Dla zwiedzających udostępnione są następujące wystawy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz Gobeliny Ogińskich ze Słonimia. Bezpłatnie można także oglądać najcenniejszy w polskich zbiorach i jeden z cenniejszych obrazów w świecie – Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Muzeum zaprasza także na bezpłatne zajęcia, m.in. lekcje muzealne oraz zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych. Realizowane będą również tematyczne spotkania dla rodzin z dziećmi oraz spotkania dla dorosłych w formie wykładów oraz zwiedzania wystawy czasowej z jej kustoszem.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego