Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Czy CEDET znów zachwyci mieszkańców Warszawy?

Czy CEDET znów zachwyci mieszkańców Warszawy?

Ivon

Modernistyczny budynek Centralnego Domu Towarowego wzniesiony w powojennych latach w stolicy miał być „lampionem oświetlającym Warszawę”. Pierwszy obiekt o całkowicie przeszklonych elewacjach i ruchomych schodach szybko stał się handlową wizytówką miasta. Po latach nowy inwestor przywraca mu dawny wygląd, ale obok sklepów planuje w nim także nowoczesne powierzchnie biurowe.

Marzenia o nowoczesnej powojennej Warszawie udało się urzeczywistnić dwóm wybitnym architektom: Zbigniewowi Ihnatowiczowi i Jerzemu Romańskiemu, którzy stworzyli projekt Centralnego Domu Towarowego (znany też jako DH SMYK). W 1952 roku w ciągu trzech dni po otwarciu, dom handlowy u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej odwiedziło 80 tys. mieszkańców. Modernistyczna bryła budynku CEDET szybko stała się perełką architektoniczną socrealistycznej stolicy. Niestety tragiczny pożar w 1975 r. doszczętnie zniszczył wnętrze domu handlowego i budynek nie odzyskał już nigdy dawnej architektury. Taki cel postawił sobie jednak nowy inwestor, który właśnie rewitalizuje obiekt.

– Naszym celem jest przywrócenie budynkowi dawnego rozmachu i wartości, dlatego wszystkie elementy konstrukcyjne, charakterystyczne dla modernistycznej bryły budynku z lat 50-tych, czyli między innymi elewacja z pionowymi i poziomymi podziałami, daszki oraz kominy wieńczące bryłę historycznego budynku, zostaną wiernie odtworzone w oparciu o złożoną szczegółową dokumentację i projekt rekonstrukcji –mówi Bartłomiej Hofman, prezes Immobel Poland. – Na elewację nowego CEDET-u powróci także neon z charakterystyczną strzałką, nawiązujący do iluminacji z lat 50-tych oraz dawnego charakteru miejsca.

Projekt rewitalizacji powstaje we współpracy z biurami projektowymi AMC -Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, a prace budowlane prowadzone są pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków .

Po rewitalizacji CEDET (inwestor obiecuje też, że powróci do historycznej nazwy) będzie budynkiem o powierzchni ponad 22 tys. m kw i będzie liczył 7 kondygnacji naziemnych oraz 4 kondygnacje podziemne.

Znajdzie się tam miejsce na powierzchnie biurowe , punkty handlowe, parking z 140 miejscami. U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej zostanie dobudowana nowa część budynku – futurystyczna konstrukcja pokryta szkłem.

Od momentu rozpoczęcia prac modernizacyjnych w kwietniu 2015 roku zdemontowano już pomieszczenia wewnętrzne budynku i przeszklenia elewacji, zdjęto także daszki i kominy, wieńczące bryłę budynku, które mają być wiernie odtworzone. Trwają prace nad wzmocnieniem konstrukcji obiektu.

Immobel planuje zakończenie inwestycji w 2017 r. Inwestycję finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który udzielił spółce 56,5 mln euro kredytu.

– Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Finansujemy największe inwestycje, takie jak budowa nowych elektrowni czy autostrad, ale również mniejsze projekty, ważne dla lokalnej społeczności – mówi wiceprezes Zarządu BGK Piotr Lasecki. – Rewitalizacja CEDET-u mieści się w ramach programu „Inwestycje polskie”, który skutecznie realizujemy między innymi kredytując rentowne projekty inwestycyjne.