Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Cricoteka – nowa ikona architektury Krakowa

Cricoteka – nowa ikona architektury Krakowa

Ivon

Nad XIX wieczną Elektrownią Podgórską zawisł nowoczesny budynek, inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, stając się nową ikoną architektury Krakowa. To Cricoteka.

Nietypowy projekt przygotowało IQ2 Konsorcjum. Nad koncepcją pracował Stanisław Denko, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk. W projekcie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora architekci postanowili nawiązać do twórczości artysty.

Nowa siedziba Cricoteki znajduje się na terenie zrewitalizowanej XIX-wiecznej Elektrowni Podgórskiej.

W zabytkowych budynkach mieszczą się magazyny oraz wielofunkcyjna sala, w której mogą odbywać się przedstawienia teatralne. Nad nimi wyrósł nowoczesny obiekt – jeden z najoryginalniejszych budynków w Krakowie. Przypomina on stalowy most oparty na dwóch trzonach, które kryją klatki schodowe. To nowoczesne rozwiązanie architektoniczne. Zamiast rozbudować zabytkowe obiekty na powierzchni, architekci postanowili wnieść nowy obiekt 13 metrów nad ziemią. Bryła stylistycznie nawiązuje do postindustrialnego charakteru Podgórza, a także sztuki Tadeusza Kantora.

Budynek jest przetworzeniem charakterystycznego rysunku Tadeusza Kantora – człowieka niosącego na plecach stół.

– Forma budynku stanowi wyraz architektonicznego hołdu składanego artyście, którego sztuka zyskała sobie międzynarodowy rozgłos, a nowoczesny obiekt jest zarazem twórczą adaptacją dawnej Elektrowni Podgórskiej – tłumaczy Paulina Włodarczyk, specjalista ds. promocji Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

Oryginalna siedziba Cricoteki ma przyczynić się do otwarcia tej części Krakowa na Wisłę. Służy temu bliskie sąsiedztwo zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Budynek Ośrodka jest najbardziej charakterystycznym obiektem postindustrialnego Podgórza.

– Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla nowatorskiego programu Cricoteki. Projekt nawiązuje do najlepszych, uznanych przykładów rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i ich adaptacji na centra kultury i muzea oraz galerie artystyczne, takie jak Tate Modern w Londynie czy CaixaForum w Madrycie – wymienia Paulina Włodarczyk.

Cricoteka powstała w 1980 roku, początkowo działając pod nazwą Ośrodek teatru Cricot 2, by dokumentować działalność Tadeusz Kantora w świecie sztuki i teatru.

Po śmierci artysty zmieniono nazwę na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Przez kilka lat instytucja działała w dużym rozproszeniu zajmując trzy budynki rozrzucone po Krakowie. W 2005 roku pojawiła się idea stworzenia nowej siedziby Cricoteki w starej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej. Plan zakładał nie tylko rewitalizację istniejących obiektów, ale także budowę nowoczesnego budynku, który stałby się siedzibą główną Cricoteki.

Co mieszczą wnętrza Cricoteki?

W nowej siedzibie muzeum znajduje się stała wystawa twórczości Tadeusza Kantora, a także organizowane są wystawy czasowe. We wnętrzach mieści się też sala teatralna, edukacyjna, archiwum, biblioteka oraz magazyny. Na ostatnim piętrze znajduje się kawiarnia z punktem widokowym na miasto.

Otwarcie Cricoteki w nowej siedzibie nastąpiło pod koniec 2014 roku. Budowa trwała od 2009 roku.

Zdjęcie wnętrz – fot. StudioFILMLOVE
Budynek – fot. Jakub Certowicz
Wizualizacje – materiały prasowe