Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Cineteca – kino w starej rzeźni

Cineteca – kino w starej rzeźni

Ivon

Na początku XX wieku istniał tu targ bydła i rzeźnia. W tym celu wybudowano jeden z najoryginalniejszych zakładów przemysłowych minionego stulecia. Kiedy po 85 latach ubojnia zakończyła swoją działalność, władze Madrytu postanowiły zmienić jej przeznaczenie.

Na terenie zakładów powstało Matadero Madrid, czyli centrum przemysłów kreatywnych. W miejscu starej rzeźni otwarto kino. Cineteca, czyli Centrum Sztuki Filmowej, to ostatni ze zrewitalizowanych obiektów Matadero Madrid. Wyświetlane są tu hiszpańskie dokumenty i filmy eksperymentalne. Na terenie starej rzeźni i targowiska zwierząt od wielu lat powstają artystyczne projekty.

Sala kinowa o oryginalnym i nieco mrocznym wnętrzu powstała w zrewitalizowanej ubojni. Projekt przygotowali architekci Jose Maria Churtichaga oraz Cayetana de la Quadra Salcedo z pracowni ch+qs. Architekci starali się znaleźć płaszczyznę porozumienia między historią i teraźniejszością. Surowe mury kryją futurystyczne wnętrza. Motywem przewodnim są aranżacje przypominające plecionki. To pokazuje zafascynowanie architektów koszykami wiklinowymi. Plecionki stanowią kontrę dla surowych, kamiennych murów, tworząc unikalne wnętrza.

Historia targowiska zwierząt

Kompleks starej rzeźni i targowisko bydła budowano w latach 1908-28. Za projekt odpowiadał Luis Bellido. Wokół rynku usytuowano kilka hal o różnym przeznaczeniu: rzeźnię, stragany, administrację, usługi sanitarne, a nawet zajezdnię. To jeden z najoryginalniejszych zakładów przemysłowych XX wieku. Zakład był czynny do 1970 roku. Później kompleks popadał w ruinę. Dopiero 20 lat później rozpoczęły się pierwsze próby zagospodarowania rynku bydła i jego zabudowań na nowe funkcje. W latach 1990-96 zrewitalizowano dawne stragany. Architekt Antonio Fernandez Alba przekształcił je w siedzibę Narodowej Szkoły Baletu. W 2003 roku Rada Miejska postanowiła w całości przeznaczyć kompleks na działalność artystyczną i kulturalną. Z inicjatywy Departamentu Sztuki Madrytu powstało tu Matadero Madrid, czyli centrum przemysłów kreatywnych.

Hołd dla hiszpańskiego kina

Kompleks Cineteca jest wyjątkowy zarówno ze względu na architekturę, jak i projekty artystyczne. Na przestrzeni 2,7 tys. mkw mieszczą się dwie sale kinowe, studio filmowe i telewizyjne, archiwum filmowe, a także restauracja z otwartym tarasem, na którym latem organizowane jest kino plenerowe. Projekt przygotowano z ogromnym poszanowaniem istniejącej struktury.

Fot. Materiały prasowe