Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Polska » Chmielna Business Center. Najwyższy drapacz chmur w UE powstanie w Warszawie

Chmielna Business Center. Najwyższy drapacz chmur w UE powstanie w Warszawie

Dariusz Sapa

Chmielna Business Center zostanie najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej. CBC powstanie w samym centrum Warszawy, naprzeciwko Dworca Centralnego.

Chmielna Business Center

Między ulicami: Chmielną, Jana Pawła II i Al. Jerozolimskimi powstanie najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Stołeczny ratusz wydał właśnie pozwolenie na jego budowę. Drapacz chmur będzie miał 230 metrów wysokości do dachu oraz osiemdziesięciometrowy maszt. Łącznie da to 310 metrów wysokości. Tym samym Chmielna Business Center „przebije” londyński EU The Shard, który mierzy 309,6 metrów.

Za projekt biurowca odpowiedzialna będzie pracownia Foster and Partners. Jej założycielem jest sir Norman Foster, znany z takich realizacji jak siedziba Commerzbanku we Frankfurcie, nowe Wembley w Londynie czy lotnisko na sztucznej wyspie w Hongkongu. Warto dodać, że nie jest to jego pierwszy projekt w Warszawie. Zaprojektował również Metropolitan, biurowiec koło placu Piłsudskiego.

Chmielna Business Center ma powstawać etapami. Cały kompleks ma mieć aż 140 tys. mkw powierzchni. W sumie powstaną trzy budynki, o wysokości: 80, 100 i 310 metrów. Najwyższy z nich stanie przy Chmielnej 69. Ma być gotowy w 2020 roku, a mniejsze wieżowce zostaną oddane do użytku rok wcześniej.

Pozwolenie na budowę, które znajduje się na stronie ratusza nie jest jeszcze prawomocne. Czas na uprawomocnienie się (dopiero wtedy można wbić w ziemię pierwszą łopatę) to co najmniej dwa tygodnie. Jeżeli decyzja będzie oprotestowana ten czas może się znacznie wydłużyć.

– Planujemy rozpocząć inwestycję przy Chmielnej jeszcze przed końcem tego roku. Projekt rozłożony jest na trzy etapy, ale nie zapadła jeszcze finalna decyzja, czy i jak będziemy go dzielić. Zaczniemy najpierw budowę części podziemnej, która będzie wspólna dla wszystkich trzech budynków. To oznacza, że będziemy mieli około półtora roku na podjęcie decyzji o etapowaniu – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland w rozmowie z portalem eurobuildcee.com.
Zdjęcia: nowawarszawa.pl
 • mrother

  jeżeli ten maszt to będzie taka zwykła „antena”, to nie ma się czym chwalić, na siłę chcemy mieć najwyższy budynek i kombinujemy…

  • To jest tylko wizualizacja. Ponoć sam projekt ma dosyć mocno odbiegać od tego pierwotnego, która nota bene został pokazany już w 2006 roku i faktycznie zakładał, że sam maszt będzie mierzył ok. 80 metrów.

  • Jacek Mezyk

   Podobna sytuacja z Chicago’wskim SEARS TOWER (obecnie Willis Tower): Wysokość całkowita 527,3 m, wysokość do dachu 442,3 m…

 • Wiesław Butkiewicz

  „W sumie powstaną trzy budynki, o wysokości: 80, 100 i 310 metrów” – czy tam nie jest blad i zamiast 310 powinno być 130? że w sumie łączna ich wartość wynosi 310… bo ten trzeci budynek ni jak mi wygląda z taką różnica do pozostałych

  • Nie ma tutaj błędu. Faktycznie jeden z nich będzie najwyższy i właśnie o nim jest artykuł. Będzie mierzył 310 metrów. Dwa pozostałe kolejno 100 i 80.