Zabytki. Architektura. Lifestyle.

Home » Świat » Chiny zapraszają turystów o mocnych nerwach

Chiny zapraszają turystów o mocnych nerwach

Ivon

Dwie nowe atrakcje czekają na turystów w chińskiej prowincji Hunan, a każda z nich przeznaczona jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Pierwsza z nich – „ścieżka strachu” przyklejona do stromego klifu góry Tianmen już przyciąga śmiałków. Szklany most łączący dwa wysokie brzegi kanionu Zhangjiajie zostanie otwarty w najbliższym czasie.

Chińska „ścieżka strachu” jest najnowszą atrakcją w Parku Narodowym Zhangjiajie.

Okalający górę Tianmen tzw. podniebny szlak zawieszony na 1400 metrach nad poziomem morza, do niedawna był zbudowany z drewna. Dziś jego 100-metrowy odcinek to połączone ze sobą tafle grubego szkła. Nic więc dziwnego, że część przestraszonych turystów przytula się plecami do stromej ściany klifu, choć nie brakuje śmiałków, którzy podchodzą do krawędzi, wystawiają kije do selfi i robią zapierające dech w piersiach zdjęcia. A widoki, jakie roztaczają się z tej szklanej trasy widokowej są na prawdę przednie, można stąd zobaczyć m.in. drogę Tong Tian, wspinającą się w górę i zakręcającą aż 99 razy.

Szklana ścieżka strachu Chiny

Każdy turysta wchodząc na szklany chodnik musi założyć na obuwie specjalne nakładki, które gwarantują bezpieczne przemieszczanie się po szklanym chodniku, a dodatkowo zabezpieczają szklaną powierzchnię przed rysami.

„Ścieżka strachu” nie jest jedyną taką atrakcją w Parku Narodowym Zhangjiajie. W maju planowano tu otwarcie najdłuższego i najwyżej położonego szklanego mostu, który łączy obie strony Wielkiego Kanionu Zhangjiajie. Do tej pory najwyższą tego typu szklaną konstrukcją był most w Grand Canyon USA.

Szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie

Chiński most zawieszony 300 metrów nad ziemią zaprojektował izraelski architekt Haim Dotan. Ma 430 metrów długości, 6 metrów szerokości i będzie mógł pomieścić do 800 osób. Zbudowany jest z trójwarstwowych tafli hartowanego szkła. Dla miłośników sportu bungee jumping wydzielono specjalne miejsce na szczycie mostu. Oficjalne otwarcie planowane jest dopiero na początku 2017 roku. Koszt budowy obiektu wyniósł 260 mln juanów (ok. 156 mln zł).

Szklany most w Parku Narodowym Zhangjiajie

Chińscy inżynierowie nie spieszą się tak bardzo z oddaniem tej atrakcji, po tym, jak rok temu musieli zamknąć dopiero co otwarty szklany wiszący most w prowincji Henan w środkowych Chinach. Szklana kładka wisząca 1000 metrów nad ziemią w Parku Narodowego Shiniuzhai, pękła po tym, jak jedna z turystek upuściła na nią kubek ze stali nierdzewnej. Rzecznik Yuntai Mountain Scenic Spot uspokajał wtedy, że pękała tylko jedna warstwa szyby i to na małym odcinku. Choć jego zdaniem turystom nic nie groziło, kładka została zamknięta do odwołania.

Zdjęcia: http://www.zhangjiajietourguide.com/